Niezaprzeczalnie wiadomo, że zasilacz to podstawa w projektowaniu systemu oświetlenia diodowego. Nowoczesna technologia LED, która ma specyficzne parametry, wymaga odpowiedniego zasilania. Sposób działania lamp LED sprawia, że muszą one być zasilane w inny sposób niż tradycyjne źródła światła – żarówki.
A więc jak to zrobić?
Lampy LED mogą być zasilane wykorzystując metodę napięciową lub prądową. Zasilane napięciowe polega na stabilizowaniu napięcia, podczas gdy prąd zależy od rezystencji obciążenia. Natomiast w zasilaniu prądowym stabilizuje się prąd poprzez odpowiednie zmiany napięcia. W dzisiejszym artykule omówimy szerzej zasilacze napięciowe, które stosujemy do niektórych modułów LED, do taśm LED, a przede wszystkim do wielu zamienników LED – tradycyjnych żarówek.
Mając na uwadze właściwe działanie całego systemu oświetlenia LED i jego trwałość, należy dobrać właściwy zasilacz, ponieważ diody LED są bardzo wrażliwe na dostosowanie właściwych parametrów zasilania. Najlepszym wyborem dla diod LED, są zasilacze elektryczne, zwane także zasilaczami impulsowymi lub przetwornicami napięcia. Są one zdecydowanie sprawniejsze niż zasilacze, których budowa opiera się na transformatorze. To dzięki zasilaczom energetycznym cały system LED jest energooszczędny.
Na rynku jest dostępna szeroka oferta zasilaczy elektronicznych.
Który wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Jakość
Priorytetowym parametrem jest jakość. Tanie zasilacze są zawsze słabszej jakości i mogą uszkadzać diody, a ponieważ budowa zasilacza elektronicznego jest bardziej skomplikowana niż tradycyjnego, nie warto w tej kwestii oszczędzać. Niska cena produktu świadczy o jego niskiej jakości.
Zabezpieczenie
Każdy zasilacz powinien mieć wbudowane co najmniej trzy zabezpieczenia: przeciwzwarciowe (z ang. short circuit), przeciwprzeciążeniowe (z ang. over load) i przeciwprzepięciowe (z ang. over voltage). Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe jest dla diod LED najistotniejsze i należy pamiętać, że część zasilaczy wymaga podłączenia w pełni działającego uziemienia. Niestety nie da się zupełnie wyeliminować dużych i długich przepięć, warto więc stosować w instalacji elektrycznej obiektu dodatkową ochronę przeciwprzepięciową.
Pobór mocy
Następny parametr zasilacza elektrycznego, na który warto zwrócić uwagę to pobór mocy bez obciążenia (z ang. load power consumption). Gdy planujemy podłączyć zasilacz na stałe do sieci, a diody LED wyłączać od strony niskiego napięcia, czyli od strony wtórnej, to należy wybierać zasilacze, które bez obciążenia pobierają nie więcej niż 1W lub mniej.
Zasilacze impulsowe
Zasilacze elektroniczne mają pewne opóźnienie w podaniu napięcia na wyjściu. Przyczyną tego jest czas potrzebny do uruchomienia układów elektronicznych oraz do ich diagnostyki. Ponieważ większe zasilacze mają większą ilość obwodów do uruchomienia i przetestowania, maja też dłuższy czas startu. Podobnie, moc zasilacza ma również wpływ na opóźnienie startu zasilacza, należy wiec wziąć to pod uwagę projektując instalację załączaną od strony 230V. Istotną różnicą pomiędzy zasilaczami elektronicznymi a impulsowymi jest większy prąd udarowy przy uruchamianiu. Zasilacze impulsowe mogą, przez ułamek sekundy pobrać znacznie więcej prądu niż nominalnie podczas pracy, stąd obwody, w których pracują zasilacze impulsowe powinny być wyposażone w bezpieczniki zwłoczne o charakterystyce C lub nawet D. Każdy dobry producent używa jeszcze jednego parametru, który oznacza średni czas między usterkami – MTBF (z ang. mean time between failures), pozwala on określić, oczywiście szacunkowo, trwałość takiego zasilacza. Im większy wskaźnik MTBF tym lepszy zasilacz.
Moc zasilacza
Aby prawidłowo dobrać moc zasilacza, należy obliczyć łączną moc wszystkich odbiorników, które będą do niego podłączone. Moc pobierana przez każdy odbiornik znajdziemy w jego instrukcji lub w karcie katalogowej, a jeżeli nie to możemy to obliczyć. Aby obliczyć moc pobieraną przez dany odbiornik należy pomnożyć napięcie zasilania [V] przez prąd pobierany [A]. Na przykład, jeżeli lampa LED pobiera 250mA przy zasilaniu 12V, to moc takiego źródła światła wynosi 3W. Należy też doliczyć moc pobieraną przez inne urządzenia podłączone do projektowanego systemu, tj. sterowniki, ściemniacze, itp. W zasadzie pobierają one bardzo niewiele mocy, ale warto to sprawdzić, ponieważ zdarzają się wyjątki. Znając już łączny pobór mocy, to wybór zasilacza o właściwej mocy jest prosty, musi on mieć taką samą, jak wyliczona moc lub większą. Dobrze jest dodać około 10% zapasu, aby nie obciążać maksymalnie zasilacza, chociaż dobrej jakości zasilacze poradzą sobie bez problemu z idealnie dobraną mocą. Jeśli wybierzemy zasilacz o dużo większej mocy niż jest potrzebna do projektowanego systemu oświetlenia LED, to, o ile zasilacz sobie poradzi, o tyle będzie on pobierał więcej energii w stanie nieobciążonym. Mówiąc inaczej, jeśli zasilacz będzie podłączony na stałe do sieci, a diody LED będą sterowane elektronicznie, to przy wyłączonych diodach LED, zasilacz i tak będzie pobierał jakąś, niewielką moc. Kupowanie zasilacza ze zbyt dużym zapasem mocy nie jest dobre z punktu widzenia ekonomiki całości systemu, większe zasilacze są droższe, więc przesada w tej kwestii nie ma sensu.
W naszym sklepie znajdziesz odpowiedni zasilacz LED – Zasilacze LED
Wentylacja
Warto wspomnieć o niemniej ważnej zasadzie, czyli od odprowadzaniu ciepła od zasilacza. Dotyczy to wszystkich urządzeń elektronicznych. Każde urządzenie elektroniczne, dobrze i wydajnie pracuje w niższych temperaturach i przy dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli te warunki nie będą spełnione, zmniejszy się żywotność takiego urządzenia. Powszechnie wiadomo, że zasilacze potrafią wytworzyć podczas swojej pracy całkiem sporo ciepła, dlatego jeśli zadbamy o odpowiednie warunki jego pracy, możemy liczyć na efektywność i bezawaryjność.
Jeśli chciałbyś wiedzieć jak uniknąć spadków napięcia taśm LED to dowiesz się o tym z naszego poprzedniego atykułu – https://oswietlenie-ledowe.com.pl/spadki-napiecia-tasm-led-jak-im-zapobiec/
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.