Oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie – w dzisiejszych czasach mało kto, zdaje sobie sprawę, że wibrujący świat kolorów ma bardzo ważne znaczenie dla naszego zdrowia, nastroju a nawet zachowania. Człowiek do normalnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki światła.

Wybór barwy światła

Wybór barwy światła

Oświetlenie LED daje nam bardzo duże spektrum kolorystyczne, co z kolei pozwala dowolnie zaaranżować pomieszczenia mieszkalne i użytkowe.

Należy zwracać uwagę na kolory, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Od barwy światła w bardzo dużym stopniu zależy wygląd pomieszczeń, przedmiotów itp. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, że barwa może motywować nas do pracy albo sprzyjać odpoczynkowi. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie oświetlenia.

Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na parametry takie jak: barwa światła oraz strumień świetlny. Barwa światła podawana jest w kelwinach. Obecny podział w oświetleniu LED to:

  • biała ciepła: 2700 – 3500K
  • neutralna: 4000 – 4500K
  • biała zimna: 4600 – 6500K

W przypadku oświetlenia pomieszczeń i mebli bardzo istotny jest odpowiedni dobór barwy, czy też koloru emitowanego światła. Poniżej przygotowane zestawienie pomoże Państwu w podjęciu decyzji co do wyboru:

Porównanie barwy światła: białej ciepłej, białej neutralnej, białej zimnej

Porównanie barwy światła: białej ciepłej, białej neutralnej, białej zimnej

Reasumując: stosując w pomieszczeniu źródło światła o barwie ciepłej, odczujemy nastrój spokoju, relaksu. Im cieplejsze światło, tym przyjemniejsza atmosfera i większe poczucie przytulności. To światło zdecydowanie sprzyja relaksowi.

Barwy chłodniejsze, jak np. biała zimna pobudzają nas do pracy i działania. Dlatego często znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, klasach szkolnych. Barwa ta działa dużo bardziej pobudzająco, wpływa pozytywnie na koncentracje oraz przeciwdziała zmęczeniu. Często wykorzystywana jest w przestrzeni handlowej w strefach ekspozycyjnych. Przedmioty oświetlone zimną barwą są szybciej zauważalne prze ludzkie oko i sprawiają wrażenie bardziej atrakcyjnych.

Barwa światła : biała ciepła, biała neutralna, biała zimna

Barwa światła : biała ciepła, biała neutralna, biała zimna

Warto się kierować tymi wskazówkami przy wyborze odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej stosować żarówki LED i inne źródła światła sprawdzonych producentów o dobrym współczynniku oddawania barwa przedmiotów Ra i odpowiednim strumieniu świetlnym, ale o tych parametrach napiszemy już niedługo w kolejnych artykułach 🙂

Poniżej dodatkowo przedstawiamy oprawę ORBIT XL w 3 podstawowych barwach światła. Wybór najbardziej optymalnej pozostawiamy Państwu.

Barwa światła : biała ciepła, biała neutralna, biała zimna

Barwa światła : biała ciepła, biała neutralna, biała zimna