Mała łazienka bywa niemałym problemem. Uczucie przytłoczenia i świadomość ograniczonej swobody ruchów w niewielkim pomieszczeniu może ujemnie wpływać na nasze samopoczucie. Na szczęście są sposoby na to, by  powiększyć optycznie łazienkę i tym samym podnieść komfort jej użytkowania.

W małej łazience kluczową rolę odgrywa oświetlenie, które jest w stanie uczynić to miejsce  znacznie przyjaźniejszym dla domowników, o ile wiemy, jak je wykorzystać. Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, planując oświetlenie małej łazienki, to barwa światła. Bardzo często pomieszczenia te pozbawione są okna, a brak światła naturalnego niestety sprawia, że przestrzeń wydaje się jeszcze bardziej klaustrofobiczna. Wniosek z tego taki, że nasze oświetlenie powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego lub białego zimnego, czyli jego temperatura barwowa powinna oscylować w granicach 4000–6500 K. To pierwszy krok do optycznego powiększenia małej łazienki. Jaki jest kolejny?

Jak oświetlić małą łazienkę - Designlight

Oświetlenie do małej łazienki – światło centralne
Można by sądzić, że małe pomieszczenie nie wymaga wielu źródeł światła. Nic bardziej mylnego. Niedostatecznie oświetlona mała łazienka wizualnie będzie wydawała się jeszcze mniejsza, w związku z czym powinniśmy zadbać o to, by każdy jej zakamarek był dobrze widoczny.

Zacznijmy od oświetlenia centralnego (głównego). Skoro mowa o małej łazience, raczej odrzucimy lampy wiszące, aby ograniczyć do minimum widoczne elementy wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast zastosowanie opraw sufitowych LED, które jako symetrycznie rozmieszczone źródła punktowe wpływają na optyczne powiększenie przestrzeni.

optyczne powiększenie małej łazienki - Designlight

Jak oświetlić małą łazienkę – światło funkcjonalne i dekoracyjne
Nieodłącznym elementem każdej łazienki jest lustro.  W przypadku małych łazienek im więcej powierzchni lustrzanych, tym lepiej – odbijające się w nich światło będzie sprzyjało uzyskaniu efektu większej wizualnie przestrzeni. Zamiast kinkietów i dużych opraw ściennych można zastosować wysięgniki ledowe montowane na lustro, szafkę za lustrem lub na oba sposoby.

Nie zapominajmy także o praktycznych taśmach LED. Wszelkiego rodzaju szafki, wnęki i półki, a także większe i mniejsze lustra możemy podświetlić właśnie za ich pomocą. Należy jednak pamiętać o montowaniu ich w specjalnie przystosowanych profilach aluminiowych lub wybrać taśmy w żelu. Ważne, aby ochronić je przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Zaletą taśm LED do łazienki jest to, że pozostają one niewidoczne podczas codziennego jej użytkowania, za to światło, jakie emitują, może być doskonałym uzupełnieniem oświetlenia centralnego. I przy okazji świetną dekoracją.

Za mała łazienka? Zaradź temu! Zapraszamy po więcej pomysłów aranżacyjnych.