Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio dobrać produkt, tak by był dopasowany do naszych wymagań i jednocześnie był energooszczędny. Zastanawiamy się, jakie właściwości nowoczesnych żarówek LED będą adekwatne do tradycyjnych żarówek, które znamy i stosujemy od dawna.

Żarówka LED sztyft LED SMD G4

Żarówka LED sztyft LED SMD G4

Najważniejsze zobaczymy na opakowaniu

Wiele osób, kupujących po raz pierwszy lampę LED kieruje się w swoim wyborze ilością watów określoną na opakowaniu. Należy jednak pamiętać, że to wartość lumenów jest dla nas najistotniejszą informacją. Jeżeli na opakowaniu brakuje informacji od producenta o ilości emitowanych lumenów, to należy brać pod uwagę to, że nie mamy gwarancji jak mocno ona świeci i czy będzie dla nas dobrym źródłem światła, a niestety możemy się rozczarować.

Nominalny strumień świetlny

Lumeny. Ich wartość wskazuje na ilość światła emitowaną przez lampę LED. Zasada jest prosta, im więcej lumenów (lm), tym więcej będzie światła. Prostym przykładem jest porównanie trzech mocy tradycyjnych żarówek. Żarówka o mocy 40W emituje 415 lm, żarówka o mocy 75W emituje 935lm, natomiast żarówka 100W – 1340lm. Wiele osób, które kupiło żarówki LED, jako zamienniki tradycyjnych żarówek, było niezadowolonych z ich emisji światła, a mówiąc wprost, panującymi ciemnościami. Poniżej znajduje się zestawienie, które ułatwi wybranie odpowiednich zamienników.

Żarówka LED 5w GU10

Żarówka LED 5w GU10

Parametry żarówek i źródeł LED

Tradycyjna żarówka 25W posiada 220 lumenów – odpowiada jej 6W LED o strumieniu 249 lumenów
Tradycyjna żarówka 40W posiada 415 lumenów – odpowiada jej 8W LED o strumieniu 470 lumenów
Tradycyjna żarówka 60W posiada 710 lumenów – odpowiada jej 12W LED o strumieniu 806 lumenów
Tradycyjna żarówka 75W posiada 935 lumenów – odpowiada jej 18W LED o strumieniu 1055 lumenów
Tradycyjna żarówka 100W posiada 1340 lumenów – odpowiada jej 22W LED o strumieniu 1521 lumenów
Tradycyjna żarówka 150W posiada 2160 lumenów – odpowiada jej 33W LED o strumieniu 2452 lumenów

Określenie barwy światła

Ważnym parametrem, który należy brać pod uwagę wybierając odpowiednią dla nas lampę LED jest temperatura barwowa. W zależności od tego w jakim pomieszczeniu lampa LED będzie stanowiła źródło światła, trzeba odpowiednio dobrać jej temperaturę barwową. Określenie barwy emitowanego przez źródło światła jest bardzo istotne, ponieważ zupełnie inne oświetlenie powinno znajdować się w salonie, w którym się relaksujemy a inne w biurze czy klasie szkolnej. Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K). Lampy o niższej temperaturze barwowej, oscylującej w przedziale 2000-3000 K, będą idealne do sypialni, salonów i innych miejsc, w których chcielibyśmy się zrelaksować lub wypocząć. Odpowiednim źródłem światła do pomieszczeń takich jak klasy, sale wykładowe, biura i inne miejsca pracy będą lampy LED o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 4000-6500K, ponieważ przedział ten zmierza w kierunku temperatury barwowej światła dziennego.
Temperatura barwowa w przedziale od 2700 do 3000K odpowiada barwie ciepłobiałej, podczas gdy zakres od 5000 do 6000K oraz wyższej odpowiada barwie zimno białej lub dziennej.

 

Wierne odtworzenie kolorów

Każdy przedmiot posiada swój kolor lub zestaw kolorów, a źródło światła zmienia te kolory, ich natężenie i nasycenie. Stąd kolejną ważną wartością jest wskaźnik oddawania barw (Ra). Maksymalna wartość Ra wynosi 100, im wyższa wartość, tym kolory są lepiej oddawane. Do wszystkich zastosowań domowych nadają się źródła światła, których wskaźnik Ra wynosi powyżej 80. Uznaje się je za oświetlenie bardzo dobrej jakości. Miejsca, które potrzebują światła wyjątkowego, maksymalnie odwzorowującego barwy, powinno się używać lampy o wskaźniku Ra powyżej 90.

Żywotność

Lampy LED cechuje energooszczędność i trwałość. Na każdym produkcie dobrej jakości producent umieszcza przybliżony czas, po którym wartość lumenów spada do około 70% wartości nominalnej. Dzięki temu można określić po jakim czasie lampa nie będzie świeciła tak jasno, jak zaraz po zakupie.

Żarówka LED 5w GU10

Żarówka LED 5w GU10

 

Inwestycja w lapmy LED

Decydując się na zakup lamp LED zastanawiamy czy nasza inwestycja będzie właściwa, to znaczy czy lampy LED są ekonomiczne. Europejscy producenci lamp LED, którzy są świadomi dobrej jakości własnych wyrobów, udzielają na swoje produkty LED 3 letniej gwarancji. Zwrot inwestycji w przypadku zakupu zamiennika żarówki 100W – lampy LED, która będzie stanowiła źródło światła około 5h dziennie, wynosi od 12 do 18 miesięcy. Przy sporadycznym użytkowaniu lamp LED lub w przypadku zamienników o mniejszej mocy, istnieje możliwość, że w okresie gwarancji udzielanej przez producenta nie nastąpi zwrot inwestycji i nasze rachunki za prąd wcale nie będą niższe. W związku z powyższym jasno widać, że warto wybierać takie zamienniki żarówek, których trwałość jest możliwie najwyższa, np. w przedziale między 25-50 tyś. godzin pracy oraz dla których producent udziela gwarancji.

Dlaczego taka cena?

Często spotykamy w sklepach promocje dotyczące zakupu lamp LED i nie każdy wie na co zwrócić uwagę podejmując decyzje o zakupie. Przecież nie tylko cena jest istotna, a więc:

Po pierwsze.
Strumień świetlny – parametr podawany w lumenach, oznacza ilość światła emitowanego przez lampę LED. Na początku artykułu znajduje się uszczegółowiona informacja, warto do niej wrócić.
Po drugie.
Jednostki strumienia światła – sprawdzamy czy strumień światła określany jest w lumenach czy kandelach (cd), ponieważ to dwie rożne jednostki.
Po trzecie.
Należy sprawdzić trwałość danego źródła światła wyrażoną w tysiącach godzin.
Po czwarte.
Okres gwarancji producenta powinien wynosić kilka lat.
Po piąte.
Sprawdzamy temperaturę barwową, pamiętając, że produkt złej jakości będzie znacząco odbiegał od wartości podanej na opakowaniu. Należy wystrzegać się produktów, które mają podany wskaźnik w przedziałach, np. 2700-3000K (ta zasada nie dotyczy źródeł przeznaczonych do ściemniaczy).
Po szóste.
Wskaźnik oddawania barw, tzw. Ra, dobrej jakości źródło światła ma powyżej 80Ra. Jeśli producent nie umieścił na opakowaniu lampy LED żadnej informacji dotyczącej tego parametru, to należy unikać inwestycji w taki produkt, ponieważ po kilku miesiącach pracy nasz LED może emitować światło o zupełnie innej barwie, najczęściej zmierzające w kierunku światła żółtego.

Żarówki LED oraz lampy LED znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym –  www.designlight.pl