W poprzednich artykułach opisywaliśmy taśmy LED ich możliwości i zastosowania, natomiast w tym przeanalizujemy wady i zalety stosowania taśm i pasków LED.

Taśma LED IP20 marki Design Light

Taśma LED IP20 marki Design Light

Zalety taśm LED:

Korzyści z zastosowania taśm LED jest z pewnością bardzo wiele. Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że taśmy zrewolucjonizowały rynek oświetleniowy w kwestiach architektury i dekoracji wnętrz. Dzięki temu, że są drobne i elastyczne można je zainstalować niemal wszędzie. Swoją prostotą w budowanie i montażu, a także efektywnością świecenia wyparły standardowe świetlówki stosowane w aranżowaniu liniowych efektów świetlnych różnych przestrzeni użytkowych.

Taśmy LED można dzielić na moduły o dowolnej długości dzięki czemu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć oświetlenie na miarę własnych potrzeb bez konieczności bazowania na standardowych rozwiązaniach, długości itp.

Dzielenie modułów LEDowych

Dzielenie modułów LEDowych

Kolejną niewątpliwą zaletą jest prosty montaż. Paski LED posiadają podkład PCB, który jest podklejony taśmą klejącą. Taki sposób montażu wyklucza ingerencje w powierzchnie montażową. Wystarczy usunąć burd i tłuszcz (potocznie „odtłuścić”) powierzchnię, następnie przykleić taśmę i gotowe! Dodatkowo taśmę można umieścić w nowoczesnym i eleganckim profilu LED, który następnie przykręcimy np. do mebla. W ten sposób zyskamy na pewności, że taśma się nie odklei, a nasze pomieszczenie nabierze nowoczesnego charakteru.

Prosty montaż taśmy LED

Prosty montaż taśmy LED

Energooszczędność i ekologia! Taśmy LED w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła są pozbawione elementów szkodliwych dla nas i środowiska naturalnego, a w dodatku są energooszczędne.

Mnogość dostępnych barw światła oraz typów diod LED. Obecnie na rynku można nabyć taśmę o niemal każdej barwie światła. Jeżeli to nie wystarczy, można wybrać LED RGB, które daje możliwość wyboru zarówno barwy światła jak i sposobu świecenia! Producenci co chwile proponują nowe sterowniki LED, które dają ciekawe możliwości oraz programy świecenia. Warto też napisać o tym, że w zależności od potrzeb możemy wybrać mocniejsze lub słabsze taśmy i paski, które mają większe bądź mniejsze zagęszczenie diod, co też (oczywiście poza mocą i strumieniem świetlnym) przekłada się na intensywność światła.

Wytrzymałość. Z uwagi na swoją prostą budowę i małe wymiary, taśmy są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie posiadają elementów szklanych, więc są bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo dostepne są paski LED w żelu, z podwyższoną ochronnością na wilgoć.

Wady taśm LED:

Jest ich zdecydowanie mniej w stosunku do zalet co czyni paski LED, bardzo atrakcyjnym produktem oświetleniowym. Mimo wszystko zanim zdecydujemy się na wybór taśmy LED należy rozważyć kilka punktów:

Intensywność światła nie jest jeszcze na tyle duża, aby stosować taśmy jako główne źródło do oświetlenia pomieszczenia. Taśmy można stosować jako doświetlenie danych stref meblowych (np. blatu roboczego w kuchni) lub wnęk dekoracyjnych. Choć nie zmienia to faktu, że producenci w swoich oprawach LED często stosują nowoczesne moduły LEDowe.

Problemy z wentylacją. Wbrew pozorom paski LED (w szczególności te w żelu z podwyższonym IP) mogą się nagrzewać przez co z czasem tracić strumień światła, a w ekstremalnych przypadkach przepalać. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji taśmy. Problem ten można rozwiązać montując taśmę do listy aluminiowej lub profilu aluminiowego, który skutecznie będzie odprowadzać ciepło z naszego źródła światła.

Profile LED uzbrojone w taśmę

Profile LED uzbrojone w taśmę

Kwestie montażowe. To, że taśmy montujemy na klej to już wyjaśniliśmy, jednak aby taśma się nie odkleiła trzeba pamiętać, żeby solidnie „odtłuścić” powierzchnie montażową, aby uniknąć odklejania się pasków. Warto też wspomnieć, że klej nie zadziała na każdej powierzchni dlatego, warto rozważyć zastosowanie profilu LED, w którym umieścimy taśmę. Montaż profila LEDowego jest bardzo proste i można je wykonać na kilka sposobów.

  • Mocną taśmę dwustronną, jeżeli mamy do czynienia z gładką powierzchnią. Grubsze taśmy piankowe są mocne i profile nie powinie się odkleić.
  • Przykręcić profil za pomocą wkrętów w specjalnie wykonanych otworach montażowych w profilu.
  • Zastosować uchwyty montażowe do profili LED, jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwala nam wykonywać poprawki w trakcie montażu. Dodatkowo stosując uchwyty, bardzo łatwo instalujemy profil na tzw. wcisk w uchwyt, co dokładnie widać na instrukcji poniżej.
Uchwyty montażowe do profili LED

Uchwyty montażowe do profili LED