Powszechnie wiadomo, że oświetlenie LED powoli zaczyna stawać się coraz bardziej popularną formą oświetlenia różnego typu pomieszczeń. Bardzo często zdarza się jednak, że kupujemy produkty źle dopasowane do wybranej przestrzeni.

Taśma LED marki Design Light

Taśma LED marki Design Light

Taśmy LED to produkt oświetleniowy, który cieszy się bardzo dużą popularnością z uwagi na bardzo szeroki wachlarz zastosowań prostotę montażu oraz możliwość doboru długości do dowolnych potrzeb. W ciągu ostatnich lat paski i taśmy LED ewoluowały i obecnie na rynku mamy duże zróżnicowanie z uwagi na typ i rozmiar diod, materiały wykonania, kierunek świecenia oraz stopień ochronności IP. Przed zakupem taśmy LED powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  • Przeznaczenie taśmy LED. Czy wybrany produkt ma spełniać rolę użytkową czy dekoracyjną? Tutaj należy się zastanowić nad mocą, typem diod oraz ich zagęszczeniem.
  • Rodzaj doświetlanego pomieszczenia. W zależności od tego czy jest to kuchnia, duży pokój czy łazienka należy wybrać różnego typu stopień IP.
  • Powierzchnia montażowa, kierunek świecenia oraz akcesoria dodatkowe do wybranego zestawu, czyli sposób w jaki będziemy zarządzać oświetleniem.

 

Taśmy LED - zastosowanie użytkowe w kuchni

Taśmy LED – zastosowanie użytkowe w kuchni

Jeżeli chcemy, aby taśma LED spełniała funkcje użytkową np. podświetlenie blatu roboczego w kuchni to warto zdecydować się na produkt o wydajnych diodach SMD np. 5050 lub nowoczesne diody 5638 typu PREMIUM. Dodatkowo warto poszukać takiej taśmy, która będzie miała duże zagęszczenie diod (3 diody na 5cm moduł). Tak dobrana taśma będzie dawać dużą ilość skondensowanego światła.

Alternatywą do taśmy z diodami 5050, są produkt z diodami 3528 o większym zagęszczeniu LEDów (3 diody na moduł 2,5cm). Używając wydajnych taśm LED powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację, aby nie przegrzewały się trakcie pracy. Zbyt duża temperatura pracy skraca żywotność LEDów. Aby temu zapobiec możemy taśmę umieścić w aluminiowym profilu LED, który będzie idealnie oddawał ciepło, a jednocześnie poprawi walory estetyczne naszego systemu oświetleniowego. Profile dodatkowo możemy wyposażyć w nowoczesne wyłączniki, ale to już temat na inny artykuł 🙂

 

Taśmy LED - zastosowanie dekoracyjne

Taśmy LED – zastosowanie dekoracyjne

Inne taśmy będziemy stosować w przypadku np. dekoracyjnego podświetlenia sufitu, ciągów komunikacyjnych lub akcentowania witryn meblowych.  W takiej sytuacji można wybrać słabsze i zarazem tańsze taśmy LED dostępne w wielu barwach światłach.

Godną uwagi jest, również bardziej wszechstronna opcja w postaci taśmy LED RGB – dające szerokie możliwości konfiguracyjne. Dzięki zastosowaniu taśmy LED RGB z dodatkowym akcesoriami, możemy osiągnąć dowolne efekty świetlne, jak i manipulować barwą światła wedle naszych potrzeb za pomocą wygodnego pilota IR. Warto jednak podkreślić, że taśmy LED RGB na chwilę obecną mogą spełniać funkcje jedynie dekoracyjną ponieważ generują zbyt mało światła.

Dalsza część dotycząca zastosowania taśmy LED pojawi się już niebawem. Zachęcamy do dalszej lektury.