Obecnie na rynku mamy bardzo duże zróżnicowanie taśm LED pod względem mocy, barw światła oraz diod LED. W zasadzie każdy z tych czynników ma wpływ na efekt końcowy czyli ilość emitowanego światła i konsumpcje energii elektrycznej.

Wielu klientów nie końca ma świadomość co tak naprawdę kupuje. Z tego względu postanowiliśmy trochę przybliżyć ten temat.

Czym się różni taśma 150 LED od taśmy 300 LED?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Standardowa rolka taśmy LED ma długość 5m i jest podzielona na jednakowe moduły (25mm, 50mm lub 100mm). Najczęściej (choć nie zawsze) jeden moduł zawiera 3 diody LED SMD. Oczywiście są taśmy o innych specyfikacjach i charakterystyce, ale my skupimy się na tych najbardziej popularnych typach.

Zatem taśma 150 LED to taka, która posiada 150 diod LED, rozmieszczonych na 50 modułach po 100mm każdy. Taśma 300 LED to 300 diod LED na 100 modułach po 50mm itd. Bardzo łatwo to policzyć. Schemat zilustrowany jest poniżej.

Moduły - taśmy LED

Moduły – taśmy LED

Jakie ma to znaczenie w praktyce? Im większe zagęszczenie tym większa ilość światła, ale też zwiększony apetyt na prąd. Taśma 150 LED będzie dawała mniej światła niż taśma 300 lub 600. Oczywiście rodzaj zastosowanych diod LED też będzie miało wpływ na efekt końcowy. Doskonałym tego przykładem są diody LED premium, które przy zbliżonym poborze prądu emitują dwa razy więcej światła od standardowych LEDów.

Jak rozróżnić poszczególne typy diod LED?

Rodzaje diod w taśmach LED

Rodzaje diod w taśmach LED

  • LED 3528 to jedna z najbardziej popularnych rodzajów stosowanych diod w taśmach i oprawach LED. Mały pobór prądu, niska cena i przyzwoita ilość światła. Najczęściej stosowana w taśmach LED o szerokości 8mm. Wymiary diody: 3,5mm x 2,8mm. Cała rolka taśmy pobiera około 24W (oświetlenie dekoracyjne).

  • LED 5050 to kolejny typ popularnych diod. Jest mocniejsza od poprzedniczki, ale pobiera trzykrotnie większą ilość prądu. Stosowana w taśmach o szerokości 10mm. Te diody generują sporą dawkę użytkowego światła. Wymiary diody: 5mm x 5mm. Cała rolka taśmy pobiera około 75W (oświetlenie użytkowe).
  • LED 2835 to nowoczesna dioda, która emituje dużo światła. W naszej ofercie są to diody stosowane w taśmach typu premium o dużo większej wydajności i trwałości! Cała rolka pobiera zaledwie 30W, a daje generuje tyle światła co taśma 75W! Wymiary diody: 2,8mm x 3,5mm (oświetlenie użytkowe).
  • LED 5630 to drugi rodzaj nowoczesnej diody klasy premium. Cała rolka pobiera 80W, natomiast generuje strumień świetlny na poziomie 6000lumen czyli dwa razy tyle co taśma 75W! Niezwykle wydajne i trwałe źródło światła. Wymiary diody: 5,6mm x 3mm (oświetlenie użytkowe).

Jak rozpoznać barwę światła po kolorze diody?
Taśmy LED o barwie białej ciepłej posiadają diody o charakterystycznym pomarańczowym kolorze, a taśmy białe zimne posiadają diody w kolorze jasnym żółtym. Wiedząc od tym będziemy w stanie rozpoznać te dwa podstawowe kolory bez zaświecania taśmy.

Rożnica w wyglądzie diody ciepłej i diody zimnej

Róznica w wyglądzie diody ciepłej i diody zimnej

Jak zasilać długie odcinki taśm LED? Ten temat zostanie dokładnie opisany w następnej części poradnika dotyczącego taśm LED! Kolejna część poradnika będzie, również poruszać kwestie doboru odpowiedniego zasilacza.

Zachęcamy do częstego odwiedzania!