Jak wykorzystać właściwości światła we wnętrzu? Jak stworzyć optymalne warunki do wypoczynku i pracy? Jakie światło wykorzystać w salonie, kuchni i sypialni? Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy, na co zwracać uwagę dobierając oświetlenie do Twoich wnętrz.

Oświetlenie LED pozwala na uzyskanie dowolnej barwy światła LED we wnętrzu. Najpopularniejsze jest światło białe, które wykorzystuje się coraz chętniej zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, w których króluje minimalizm i prostota. Źródła światła o tej barwie to kompromis pomiędzy ciepłym, a zimnym oświetleniem.

Rodzaje barw światła

Planując oświetlenie w domu czy biurze, warto zwrócić uwagę na barwę zastosowanego w pomieszczeniach światła. Warto pamiętać, że temperatura barwowa jest wyrażana w kelwinach (K), gdzie niższe wartości odpowiadają barwie ciepłej, a wyższe – zimnej. O świetle ciepłym mówimy w przypadku, gdy wartość jego barwy wynosi od 2200K do ok. 3200K. Kiedy wartość wynosi 4000K, mamy do czynienia z barwą neutralną, a 5000K i więcej oznacza barwę zimną.

Jak barwa światła wpływa na nasz nastrój

Światło, podobnie jak kolor, może uspokajać nasze emocje albo je pobudzać – wszystko zależy od jego barwy. Bardzo ciepłe białe światło o barwie 2700K jest zbliżone do płomienia świecy albo tradycyjnej żarówki żarnikowej. Tym samym jest bardzo przyjemne dla oka i sprzyja naszemu wyciszeniu oraz pozwala odpocząć. Światło o barwie ciepłej (ok. 3000K), które nazywa się również światłem o barwie żółtej, nie męczy oczu i doskonale sprawdza się we wnętrzach mieszkalnych. Można przy nim spokojnie poczytać, a nawet popracować, ale nie sprawia wrażenia światła biurowego.
Biała neutralna barwa światła (jej wartość to ok. 4000K) jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego. Ta barwa światła wpływa korzystnie na nasza koncentrację oraz dodaje nam energii. Ostatnia z barw, biała zimna, o wartości ok. 6000K, jest idealną opcją do nowoczesnych przestrzeni, w których potrzeba skupienia i dużej ilości światła.

Jak dobrać światło do typu pomieszczenia

Odpowiedni wybór światła do konkretnej przestrzeni jest kluczowy w procesie projektowania wnętrz. Właściwie dobrane oświetlenie nie tylko ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, ale może również poprawić funkcjonalność pomieszczenia, wydzielić odrębne strefy oraz wyeksponować jego atuty.
Światło o barwie bardzo ciepłej oraz ciepłej (wartości od 2700K do 3200K) idealnie sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak sypialnia, pokój dziecka albo elegancki salon. Miękkie, nie męczące oczu światło będzie w tych wnętrzach sprzyjać relaksowi i wyciszeniu zwłaszcza po długim, pracowitym dniu. Ciepła barwa światła dodatkowo dodaje wnętrzu przytulności i może wyeksponować poszczególne elementy dekoracyjne. Światło o barwie neutralnej (ok. 4000K) sprawdzi się w domowej łazience, kuchni, a także biurze. Doda nam energii i pobudzi do działania, jednocześnie nie męcząc oczu. Barwa biała zimna (ok. 6000K) to idealne rozwiązanie do przestrzeni publicznych – masz do czynienia z tą barwą np. w galeriach handlowych, dworcach czy pracowniach oraz wszelkich miejscach, w których niezbędne jest dobre oświetlenie i skupienie. Pamiętaj, że każde pomieszczenie ma zupełnie inne wymagania dotyczące oświetlenia. Punktem wyjścia jest zrozumienie potrzeb oświetlanej przestrzeni – należy do niej podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę jej przeznaczenie oraz specyfikę.

Światło w Twoich rękach. Dosłownie!

Oświetlenie LED jest nie tylko ekonomiczne i energooszczędne, ale również daje nam mnóstwo możliwości. My zachęcamy do wykorzystywania produktów, dzięki którym możesz kontrolować intensywność oświetlenia, a nawet zmieniać kolory światła. Jednym z najpopularniejszych produktów w naszej ofercie jest TAŚMA LED Bicolor – uniwersalna taśma LED, która daje Ci możliwość zmiany barwy światła z białej ciepłej, poprzez neutralną aż do zimnej. Wyposażona w wydajne diody typu 2835, nadaje się do oświetlenia użytkowego. Może być stosowana np. pod szafkami kuchennymi lub jako oświetlenie biurek i stanowisk pracy.

Drugi z produktów w naszej ofercie, TAŚMA RGBW, posiada możliwość zmiany kolorów RGB oraz dodatkową barwą neutralną 4000K. Zastosowanie właściwego STEROWNIKA RGBW umożliwia Ci uzyskanie czystej barwy neutralnej oraz mieszanie trzech podstawowych kolorów RGB. Nasza taśma ze sterownikiem to doskonały pomysł na oświetlenie schodów, mebli, wnęk oraz sufitów. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać możliwości technologii LED w swoim domu, zadbaj o odpowiedni WYŁĄCZNIK – w naszej bogatej ofercie znajdziesz sterowniki radiowe, wyłączniki z sensorem ruchu, a także dotykowe. Pozwolą Ci swobodnie zarządzać oświetleniem.

Chcesz stworzyć we wnętrzu niezwykły efekt? Zastosuj naszą najnowszą taśmę LED COB, która pozwala uzyskać jednolitą linię światła. Wyposażona w wysokiej klasy diody COB (chip on board), pobiera niewiele prądu, jednocześnie emitując wysoki strumień świetlny. Jest doskonałym pomysłem na stworzenie we wnętrzu ciekawych efektów dekoracyjnych.

Innym interesującym pomysłem do zastosowania we wnętrzu jest nasza oprawa podszafkowa FOTON. Idealna do kuchni w dowolnym stylu, sprawdzi się jako nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie blatu roboczego albo witryny. Pobiera niewiele mocy (zaledwie 3,2W), jednocześnie zapewniając bardzo dużą ilość światła w kuchennym wnętrzu (do 260 lm). Elegancka i minimalistyczna, emituje trzy barwy białego światła do wyboru: zimną, neutralną oraz ciepłą. Gwarantujemy, że docenisz jej walory w swoim wnętrzu.

Zainteresowały Cię nasze produkty oświetleniowe? Odwiedź nasz sklep na https://designlight.pl/