W poprzednim artykule opisywaliśmy jedną z wielu możliwości zastosowania taśmy LED. Ten praktyczny wynalazek ma jednak pewien mankament, o którym możesz się przekonać, łącząc ze sobą np. dwa lub trzy 5-metrowe odcinki takiej taśmy. Wówczas okaże się, że jasność wytwarzanego światła jest mniejsza niż w przypadku pojedynczego odcinka. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Taśma LED

Taśma LED

Taśma LED składa się z diod SMD oraz oporników, przez które przechodzi napięcie. Na początku taśmy wynosi ono 12 V, ponieważ tyle wytwarza zasilacz. Jednak każda dioda i opornik w niewielkim stopniu je osłabiają. Zatem im dłuższy odcinek taśmy LED (więcej diod i oporników), tym większy spadek napięcia oraz – co za tym idzie – słabsze światło. W przypadku standardowych, 5-metrowych taśm spadek ten jest niemal niezauważalny, jednak kłopot zaczyna się wtedy, gdy podłączamy do zasilacza taśmę znacznie dłuższą.

 

Na szczęście na wszystko znajdzie się rada. Istnieje prosty sposób, który pozwoli Ci zamontować długi odcinek taśmy LED i cieszyć się równie intensywnym światłem co w przypadku odcinka o standardowej długości. Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu taśmy z zasilaczem. Jeśli potrzebujesz oświetlenia na długości 10 m, wypuść z pierwszego 5-metrowego paska przewód półmetrowy, a z drugiego – 5,5-metrowy. Następnie poprowadź je równolegle do taśmy, mając na uwadze to, że spadek napięcia na przewodzie będzie wtedy znacznie mniejszy niż w sytuacji, kiedy łączymy z zasilaczem jeden długi odcinek taśmy. Działa? Z pewnością! A to nie jedyne rozwiązanie.

Taśmę LED możesz podzielić na dwa lub trzy odcinki i połączyć je równolegle do siebie z zasilaczem. Skutecznym sposobem jest również przylutowanie do taśmy dwóch przewodów – po jednym do każdego jej końca – a następnie połączenie ich obu z urządzeniem zasilającym, co sprawi, że powstanie obwód zamknięty.

Taśma LED 300 Premium od Design Light

Taśma LED 300 Premium od Design Light

Niezależnie od tego, które z proponowanych rozwiązań zastosujesz, efekt będzie ten sam: natężenie światła nie mniejsze niż w przypadku taśmy standardowej długości. Powodzenia!

Taśmy LED, zasilacze oraz inne produkty znajdziecie w naszym sklepie internetowym – http://designlight.pl