Wpadasz w zakłopotanie na myśl o konieczności wybrania oświetlenia do swojego domu? Załamujesz ręce, czytając o zalecanym natężeniu oświetlenia, liczbie luksów i strumieniu świetlnym? Żałujesz, że spałeś na lekcjach fizyki? Przybywamy z pomocą! Oto kilka podstawowych pojęć, których znajomość z pewnością przyda Ci się w życiu. Nie żartujemy.

Zacznijmy od najprostszej sprawy, czyli strumienia świetlnego (Φ). Oznacza on całkowitą moc światła, która jest emitowana z danego źródła, np. żarówki czy diody LED. Określa się go na podstawie oddziaływania światła na ludzkie oko, w związku z czym strumień służy nam za miarę jasności. Jednostką strumienia świetlnego jest lumen [lm].

Światło wyszło mi za gęste…
Pod pojęciem natężenia oświetlenia (E) kryje się natomiast gęstość strumienia świetlnego, jaki pada na daną powierzchnię. Wielkość tę możemy policzyć, dzieląc wartość strumienia świetlnego przez pole powierzchni, na którą pada. Poziom natężenia oświetlenia wpływa na efektywność pracy wzorkowej, zdolność rozróżniania detali, komfort widzenia, a także ogólny odbiór wnętrza. Wiele norm dotyczących ergonomiki pracy uwzględnia właśnie ten parametr, dlatego warto się nim kierować przede wszystkim przy wyborze oświetlenia do biura, ale także do domu. Natężenie oświetlenia wyrażamy w luksach [lx].

Nie świeć na mnie – parzy!
Inną wielkością, jaką powinniśmy brać pod uwagę podczas planowania aranżacji oświetleniowej, jest temperatura barwowa, czyli miara wrażenia barwy danego źródła światła, wyrażana w kelwinach [K]. Światło o najniższej temperaturze barwowej emituje wschodzące i zachodzące Słońce (1600 K) czy świeczka (1800 K), najwyższą natomiast ma błyskawica (od 28000 do 30000 K). Co ciekawe, barwy określane przez nas jako ciepłe (np. czerwona, pomarańczowa) odpowiadają niższym temperaturom barwowym, a te, które nazywamy chłodnymi (np. niebieska, fioletowa) – wyższym. Warto również wiedzieć, że światło zimne (najlepsze do pracy) to takie, które ma temperaturę ok. 6000 K, neutralne (dobrze sprawdzające się w codziennych czynnościach) oznacza zakres między 3500 a 4300 K, zaś ciepłe (doskonałe do wypoczynku) zwykle mieści się w przedziale od 2700 do 3200 K.

Na koniec podsumujmy tę dawkę wiedzy, dorzucając przy okazji kilka przydatnych wielkości niezwiązanych bezpośrednio z oświetleniem, a mimo to niezbędnych przy jego dobieraniu.

wielkość symbol jednostka
moc elektryczna P wat [W]
napięcie elektryczne U wolt [V]
natężenie prądu elektrycznego I amper [A]
strumień świetlny Φ lumen [lm]
natężenie oświetlenia E luks [lx]
temperatura barwowa kelwin [K]

Znajomość tych wszystkich parametrów okaże się cenna np. wtedy, gdy zechcesz przejrzeć produkty z oferty sklepu internetowego Design Light, do którego gorąco Cię zapraszamy!