Oświetlenie kuchenne to jedno z najbardziej popularnych zastosowań taśm LED w branży meblarskiej. Duża część naszych klientów decyduje się na liniowe oświetlenie za pomocą profili i taśm LED, ponieważ jest ono efektowne i daje równomiernie rozproszone światło.

W tym artykule pokażemy w jakim miejscu montować profile LED, aby uzyskać poprawny efekt końcowy. Zadaniem oświetlenia podszafkowego jest jak najlepsze rozjaśnienie blatu roboczego, dlatego ważny jest wybór profila i zamontowanie go w odpowiednim miejscu. Oczywiście sama taśma LED ma też ogromne znaczenie na, jednak to gdzie umieścimy profil będzie miało finalny wpływ na to w jaki sposób i gdzie będzie rozproszone światło.

Montaż profila LED w kilku prostych krokach został dokładnie opisany w tym artykule.

Do oświetlenia kuchennego polecam dwa typy profili:

  • profil Line Mini w kształcie litery C,
  • profil narożny Tri-Line Mini.
Profil Line Mini i Tri-Line Mini

Profil Line Mini i Tri-Line Mini

Są to dwa najbardziej popularne profile dostępne w 3 kolorach (aluminium, czarny i biały) charakteryzujące się prostym montażem i nowoczesnym designem.

Profil Line Mini: najlepiej montować na środku dolnego wieńca szafki kuchennej. W ten sposób wykorzystujemy maksymalnie kąt rozproszenia taśmy LED (120 stopni) i uzyskujemy optymalne oświetlenie blatu kuchennego. Dzięki temu największa ilość światła będzie skupiona dokładnie na blacie.

Jeżeli zamontujemy ten profil pod ścianą, wówczas marnujemy aż połowę rozproszenia światła. Oczywiście przy takim montażu światło będzie ładnie rozchodziło się po np. kaflach lub innym elemencie dekoracyjnym ściany, ale na blacie będzie ciemniej. Tą sytuacje przedstawia poniższa infografika.

Jak świci profil Line Mini i Tri-Line Mini

Jak świci profil Line Mini i Tri-Line Mini

Profil Tri-Line Mini: jest to profil narożny, który montujemy na końcu wieńca dolnego pod ścianą. Jest tak zaprojektowany, żeby jak najwięcej światła było emitowane w centralnej części blatu roboczego. To bardzo dobre rozwiązanie na oświetlenie kuchenne. W tym przypadku warto zastosować mleczny klosz ponieważ, mogą być tu widoczne punkty świecącej taśmy LED. Mleczna przesłonka lepiej rozprasza światło i rozmywa tzw. „koralik LEDowy” na powierzchni samego klosza.

Polecamy również, przeczytać nasz poradnik dotyczący taśm LED, gdzie poruszyliśmy temat różnych pasków oraz diod LED.