Przyjazna domownikom kuchnia to przede wszystkim kuchnia funkcjonalna. To zaś, czy będzie ona funkcjonalna, zależy nie tylko od umeblowania i jakości podstawowych sprzętów, lecz także od właściwego oświetlenia. Właściwego – czyli jakiego? Odpowiadamy na trzy kluczowe kwestie związane z aranżacją świetlną kuchni.
#1 Od czego zacząć, planując oświetlenie do kuchni?
Pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać przed zakupem oświetlenia kuchennego, to przemyślenie i wyznaczenie jego ról. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest ograniczanie się do oświetlenia centralnego, które co prawda oświetla całe pomieszczenie, jednak nie w stopniu wystarczającym do przyjemnej pracy w kuchni. Rodzaje oświetlenia kuchennego to:
- oświetlenie główne (centralne),
- oświetlenie strefowe,
- oświetlenie dekoracyjne.
Najważniejsze z punktu widzenia ergonomii wydaje się oświetlenie strefowe (zwane również zadaniowym), ponieważ to od niego zależy komfort i skuteczność poszczególnych czynności wykonywanych w kuchni, takich jak przygotowywanie składników potraw, gotowanie czy zmywanie naczyń.
#2 Jakie strefy warto wziąć pod uwagę?
Zastanów się, jakie czynności i w jakich miejscach najczęściej wykonujesz. Z pewnością jedną z ważniejszych stref będzie blat roboczy, na którym kroisz mięso, warzywa lub przygotowujesz kanapki. Odpowiedniego oświetlenia wymaga również ta część kuchni, w której znajdują się sprzęty do gotowania i smażenia oraz zlew.
Jeśli twoja kuchnia pełni jednocześnie funkcję jadalni, tzn. posiada przestrzeń ze stołem lub blatem do spożywania posiłków, także trzeba pamiętać o jej oświetleniu. Na koniec pomyśl o najczęściej używanych szafkach i szufladach – ich wnętrza też warto doświetlić na czas korzystania z nich.
#3 Jakie rozwiązania do oświetlenia strefowego w kuchni sprawdzają się najlepiej?
Najbardziej praktyczne, a do tego wciąż modne, rozwiązanie pozwalające idealnie oświetlić zarówno blat roboczy, jak i strefę z piecem lub płytą grzewczą i zlewem to tzw. oświetlenie podszafkowe w postaci profili LED lub opraw meblowych LED. Akcesoria te, jak sama nazwa wskazuje, montujemy do spodu wiszących szafek, dzięki czemu światło pada z góry i równomiernie oświetla całą powierzchnię blatu.
Dla przestrzeni jadalnej możemy zastosować osobne oświetlenie strefowe, jeżeli kuchnia jest duża lub łączy się z salonem. W przypadku niewielkich kuchni funkcję tę równie dobrze może spełniać oświetlenie centralne w formie lampy wiszącej bądź opraw sufitowych.
Co zaś tyczy się szuflad, do ich oświetlenia została stworzona specjalna linia profili LED POLARUS wyposażona w inteligentny wyłącznik zbliżeniowy, który włącza światło przy wysunięciu szuflady i wyłącza natychmiast po jej zamknięciu. Praktyczne i estetyczne zarazem.
Podsumujmy! Trzy kroki do efektywnego oświetlenia kuchni to:
- przemyślenie funkcji, jakie ma pełnić światło w naszej kuchni;
- wyznaczenie odpowiednich stref oświetlenia;
- wybór konkretnych rozwiązań i akcesoriów oświetleniowych w dopasowaniu do danych stref.
W razie dalszych pytań służymy wsparciem specjalistów!
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.