Technologia LED okazała się prawdziwą rewolucją w oświetleniu nie tylko dzięki jej praktycznemu zastosowaniu i energooszczędności. Coraz częściej jest ona bowiem wykorzystywana przy dekorowaniu rozmaitych przestrzeni. Potencjał LED-ów w zakresie tworzenia kompozycji świetlnych wydaje się nieograniczony i wciąż zaskakuje, szczególnie gdy mowa o akcesoriach RGB. No właśnie – czym właściwie jest RGB i jak działa?
RGB to model przestrzeni barw, którego nazwa powstała z połączenia pierwszych liter angielskich słów określających kolory: czerwony (RED), zielony (GREEN) i niebieski (BLUE). Wykorzystuje on właściwości odbiorcze ludzkiego oka, dzięki którym zmieszanie trzech wiązek światła w odpowiednich proporcjach wywołuje wrażenie widzenia określonej, dowolnej barwy. To trochę jak z mieszaniem farb: jeśli dodamy zielonej do czerwonej, otrzymamy żółtą. Oczywiście w dużym uproszczeniu, ponieważ poszczególnych kolorów i ich odcieni jest nieskończenie wiele, a nazwy, którymi operujemy na co dzień, są tylko umowne.
Świat pełen barw
Technologia RGB znajduje zastosowanie w przemyśle oświetleniowym, a dokładniej podczas produkcji diod LED. Daje on niegraniczoną swobodę łączenia kolorów w różnych skalach intensywności strumienia świetlnego, dzięki czemu odbierane przez ludzkie oko barwy cechują się niezwykłą naturalnością. Dostępne na rynku taśmy LED RGB gwarantują wiele możliwości dostosowania sposobu świecenia do oczekiwań użytkownika. Za pomocą sterownika z pilotem możemy nie tylko zmienić kolor i intensywność emitowanego światła, lecz także ustawić różne programy świecenia: miganie, płynne przechodzenie barw czy stroboskop.
Mnogość funkcji i zastosowań sprawia, że oświetlenie LED RGB doskonale sprawdza się w miejscach, w których liczy się wyjątkowy nastrój. Są to przede wszystkim różnego rodzaju lokale, kluby i dyskoteki, ale także mieszkania urządzane w nowoczesnym stylu i z odrobiną fantazji (do takich polecamy np. klipsy LED, służące oświetleniu półek szklanych, witryn czy gablot) . Z oświetleniem LED RGB często możemy spotkać się również w przestrzeni publicznej, szczególnie w centrach nowoczesnych miast – LED-y w chodnikach czy jako część elewacji nadają miejscu niepowtarzalny charakter i klimat.

Więcej o oświetleniu RGB i wygodnym sprawowaniu nad nim kontroli za pomocą sterownika z pilotem przeczytasz w tym artykule. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą sklepu Design Light, w której znajdziesz liczne propozycje wykorzystania modelu RGB w oświetlaniu przestrzeni.