Panuje powszechne przekonanie, że industrialny wystrój domu to opcja dla największych zapaleńców, w dodatku bogatych. Z jednej strony trzeba mieć przecież odwagę, by zdecydować się na tak ekstrawagancki styl, z drugiej – być w posiadaniu wyjątkowego lokalu, na który pozwolić mogą sobie tylko nieliczni. Jak pokazują trendy, jest to tylko połowa prawdy, a entuzjastów loftowych wnętrz z roku na rok przybywa.
Najwyższa pora obalić mit mówiący, że jeśli industrial, to tylko w starej fabryce, hangarze, elektrowni czy młynie. Nic bardziej mylnego! O ile pojęcie loftu faktycznie oznacza przestrzeń poprzemysłową zaadaptowaną na mieszkanie, o tyle typowy dla niej design możesz odtworzyć równie dobrze w swoim domu pod miastem czy mieszkaniu w kamienicy. Sam obiekt w gruncie rzeczy ma drugorzędne znaczenie – no chyba że faktycznie jesteś zapaleńcem.
Industrial, ciepło i natura – nietypowe połączenie?
Coraz częściej mówi się też o tzw. soft loftach, czyli łagodniejszej odmianie stylu industrialnego, tego, który znamy z filmów akcji czy katalogów. Soft loft to świetna propozycja dla osób niedysponujących na tyle dużymi wnętrzami, aby w pełni oddać przemysłowy klimat – czyli dla zdecydowanej większości z nas. Odnajdą się w nim również ci, których odrzuca surowość i chłód charakterystyczne dla typowych loftów. Jak się bowiem okazuje, styl pofabryczny wbrew pozorom wcale nie gryzie się z naturą, przytulnością i ciepłem. Wręcz przeciwnie – soft loft w pełni pozwala na osiągnięcie takiego połączenia. To dobra wiadomość dla osób świadomych problemów współczesnego świata, ceniących sobie takie idee jak zrównoważony rozwój, ochrona zasobów naturalnych czy kontakt z przyrodą.
Industrialne oświetlenie loftów
Skoro wiemy już, że loft loftowi nierówny, przejdźmy do głównego tematu, czyli oświetlenia w stylu industrialnym. Należy zatroszczyć się o nie już na etapie budowy czy generalnego remontu, ponieważ na niektóre rozwiązania potem może być już za późno. Tak jest choćby w przypadku profili architektonicznych, które we wnętrzach loftowych sprawdzają się wprost fenomenalnie. Mowa tu o podłużnych profilach montowanych w ścianach i sufitach z płyt kartonowo-gipsowych. Zapewniają one niesamowity efekt linii świetlnej, co sprawia, że zdecydowanie warto wykorzystać ich potencjał w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie tych industrialnych.
Styl loftowy – zarówno w swojej pierwotnej, jak i łagodniejszej wersji – upodobał sobie czarne detale. Z tego też powodu najlepiej postawić na profile, oprawy i lampy w tym właśnie kolorze. Do ciekawych propozycji należą:
- profil aluminiowy LINE MINI do taśm LED,
- drążek prostokątny LED RELING SLIM przeznaczony do szaf,
- czarna oprawa LED Polarus P, idealna do szuflad w ciemnych meblach.
Do łazienek proponujemy z kolei oprawę wysięgnikową Amber w kolorze czarnym, wyposażoną rzecz jasna w energooszczędne i przyjazne środowisku diody LED.
Ciemne akcesoria LED doskonale podkreślają estetykę drewnianych mebli, tak często spotykanych w aranżacjach typu soft loft. Jest to połączenie, które pozwala utrzymać industrialny klimat, a jednocześnie nie przytłaczać domowników surowością form i kolorów. Założenie jest proste: ma być ciekawie, nietypowo, ale zarazem ciepło i przyjemnie.
Więcej akcesoriów oświetleniowych do loftów i nie tylko znajdziesz w sklepie internetowym designlight.pl.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.