Ostatnie dni wakacji to czas, w którym jako rodzice zwykle myślimy o wyprawce dla dziecka: zamawiamy podręczniki, wybieramy plecak, planujemy transport do szkoły… To także dobry moment, by zastanowić się nad odpowiednim urządzeniem pokoju ucznia.

Pokój młodzieżowy z oświetleniem w formie oczek LED, skierowanym na strefę biurkową.

Niepewna sytuacja związana z nadejściem jesieni, a wraz z nią potencjalnej czwartej fali koronawirusa wymaga szczególnego podejścia do nowego roku szkolnego. Być może uczniowie ponownie będą zmuszeni brać udział w lekcjach online, a jeśli nie – z całą pewnością będą uczyć się i odrabiać pracę domową w swoich czterech ścianach. Warto pomyśleć zawczasu o tym, by pokój dziecka był jak najlepiej przystosowany do efektywnej nauki. W tym artykule skupimy się na tworzeniu przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni za pomocą oświetlenia.

Jak doświetlić pokój ucznia? Pomysły na oświetlenie biurka
Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju ucznia jest oczywiście biurko. To przy nim powinien on spędzać większość czasu poświęconego na naukę. Jeżeli w praktyce wygląda to inaczej – warto dowiedzieć się, dlaczego i czy być może powodem nie jest brak wygody lub niedostateczne oświetlenie blatu. Pamiętajmy, że ergonomia pracy, zwłaszcza w tak młodym wieku, ma ogromne znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka.

Dobór oświetlenia będzie oczywiście zależeć od rodzaju biurka. Jeżeli posiada ono zabudowę górną w postaci szafek lub półek, warto rozważyć zamontowanie oprawy podszafkowej, która dobrze doświetli blat. Jeśli nie – zawsze możesz powiesić półkę niezależną od biurka i do niej przytwierdzić taką oprawę. Jedno i drugie rozwiązanie spełnia ten sam cel: prawidłowo doświetla przestrzeń roboczą ucznia.

 

Co konkretnie mamy na myśli, mówiąc o oprawie podszafkowej nad biurkiem? Tutaj ponownie nie brakuje wyboru: tego typu oświetlenie może być punktowe lub liniowe. Przykładem oprawy punktowej są oczka SENSO z wyłącznikiem dotykowym i własnym układem zasilającym. Jeśli jednak uznasz, że w aranżację pokoju lepiej wpasuje się oprawa liniowa, możesz wypróbować listwę FUTURA XC z wbudowanym wyłącznikiem. Montaż takich opraw nie jest zbyt skomplikowany, a efekt pozwoli Twojemu dziecku uczyć się i pracować w korzystnych dla zdrowia warunkach.

Oświetlenie i akcesoria do pokoju młodzieżowego
Pozostając w temacie biurka dla ucznia, warto zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, które usprawnią jego pracę. Bardzo praktyczne może okazać się wpuszczane w blat gniazdo elektryczne EIGHTBOX z portem USB. Można do niego podłączyć przydatne podczas nauki (i nie tylko) urządzenia: laptop, tablet czy drukarkę, a w cieplejsze dni – mały biurkowy wentylator. Gniazdo to ma ruchomą przesłonę, która zapewnia bezpieczeństwo i estetykę.

Jeśli młodzież dysponuje większym biurkiem, można pokusić się o uniwersalny przedłużacz nablatowy DESK BOX, dający dostęp do trzech gniazd i dwóch portów USB. Mówimy tu już jednak o bardziej zaawansowanych potrzebach. W większości przypadków spokojnie wystarczy pojedyncze lub podwójne gniazdo do podręcznego zasilania kluczowych urządzeń.

Biurko ucznia z praktycznym gniazdem meblowym wpuszczanym w blat.

Gniazdo meblowe wpuszczane w blat EIGHTBOX

Oświetlenie pokoju ucznia – co poza biurkiem?
Nie zapominajmy o pozostałych strefach pokoju młodzieżowego. Praktyczne oświetlenie powinno znaleźć się też w szufladach mebli, zwłaszcza tych, które ze względu na swoje położenie nie są wystarczająco doświetlone. Do tego zastosowania najlepiej sprawdzą się oprawy LED POLARUS P z automatycznym wyłącznikiem zbliżeniowym.

Co to oznacza w praktyce? Oprawa wyposażona jest w czujnik ruchu, który sprawia, że światło włącza się natychmiast po wysunięciu szuflady i wyłącza chwilę po jej zasunięciu. Dzięki temu młody gospodarz z łatwością odnajdzie się w zawartości swojej szuflady – nawet jeśli panuje w niej kompletny bałagan!

No dobrze, a co z łóżkiem? Czytanie książek do poduszki to w końcu istotna część beztroskiego, nastoletniego życia. Zamiast kupować klasyczną lampkę nocną, możesz wyposażyć pokój dziecka w oprawę LED z regulowanym wysięgnikiem, której ciekawym reprezentantem jest MODUS. Zaletą tego typu oprawy jest możliwość ustawienia źródła światła pod takim kątem, jakiego w danej chwili potrzebujemy. To oświetlenie dostosowuje się do użytkownika, a nie na odwrót. I tak to powinno działać!

A jeśli szukasz więcej oświetleniowych inspiracji do pokoju dziecka, odwiedź designlight.pl. Znajdziesz tam wszystko, co związane z nowoczesnym oświetleniem LED, a nawet więcej. Zapraszamy!