Przyjazna domownikom kuchnia to kuchnia dobrze oświetlona. Przestrzeń do przygotowywania posiłków nie powinna męczyć, a wręcz przeciwnie – sprzyjać pracom kulinarnym i tylko wzmagać chęć do przyrządzenia czegoś pysznego. Nowe oświetlenie LED do kuchni ma służyć między innymi właśnie temu: podkręcaniu apetytu!

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej stawia się na projektowanie otwartych przestrzeni łączących kuchnię z salonem. To częsta praktyka szczególnie w domach, gdzie miejsca zwykle jest więcej i można pozwolić sobie na nieco więcej luzu. I to bez martwienia się, że pomieszczenia te stracą wyjątkowy charakter.

Większa kuchnia zwykle daje nam możliwość wydzielenia kilku stref funkcjonalnych: gotowania, zmywania, przyrządzania posiłków, a czasem również strefy jadalni. Jeśli chodzi o oświetlenie, najważniejszą rolę odgrywać będzie ono tam, gdzie obieramy, kroimy, tłuczemy czy mieszamy – czyli na blacie roboczym.

nowoczesne oświetlenie kuchenne designlight.pl

Oświetlenie blatu roboczego w kuchni
Dobrze oświetlony blat kuchenny daje nam przewagę kulinarną nad tymi, którzy przygotowując posiłki, korzystają jedynie ze światła dziennego lub centralnego. Niefortunne położenie blatu względem okna lub lampy kuchennej będzie utrudniało dopływ światła, szczególnie jeśli jego jedyne źródła znajdują się dokładnie za naszymi plecami. Funkcjonalne oświetlenie strefowe nie tylko rozwiązuje ten problem, ale też znacznie usprawnia pracę w kuchni.

Do najwygodniejszych sposobów oświetlania blatu roboczego zdecydowanie możemy zaliczyć LED-y podszafkowe. Wśród nich dobrze sprawdza się:

  • oświetlenie punktowe, czyli tzw. oczka (np. zestawy Senso lub Magneto),
  • oświetlenie liniowe, czyli podłużne profile LED (takie jak Futura XC lub Skyline).

Oprawy montujemy bezpośrednio pod wiszącymi szafkami kuchennymi, dzięki czemu cała przestrzeń robocza może być równomiernie i dokładnie oświetlona. W przypadku wspomnianego zestawu Senso łączymy kilka opraw w równych odległościach względem siebie. Jedna z nich posiada wbudowany wyłącznik dotykowy, za pomocą którego możemy włączyć lub wyłączyć od razu cały komplet. Prosto, sprawnie i skutecznie!

nowoczesne oświetlenie podszafkowe designlight

Oświetlenie kuchenne – szuflady i cokoły
Oświetlić warto również szuflady kuchenne, przede wszystkim po to, by ułatwić sobie ich przeszukiwanie. Specjalna oprawa do szuflady, jak choćby Polarus P, oświetli jej wnętrze dzięki inteligentnemu wyłącznikowi zbliżeniowemu. Światło włączy się natychmiast po wysunięciu szuflady i zgaśnie po jej zamknięciu. A jeśli chcemy pokusić się o coś dekoracyjnego, to ciekawym rozwiązaniem są profile cokołowe Floor Line. Przymocowane do dolnej części mebli, zapewnią ciekawy efekt świetlny, dostrzegalny szczególnie z dalszej części pomieszczenia.

Po więcej propozycji świetlnych aranżacji do kuchni zapraszamy na stronę designlight.pl.