Co jest najważniejsze w pracy biurowej? Wiele osób powiedziałoby, że dobry sprzęt komputerowy, inny zwróciliby uwagę na wygodny, ergonomiczny fotel, a jeszcze inni – na porządek na biurku. Naszym zdaniem absolutnie kluczowym czynnikiem, jaki ma wpływ na wydajność pracy w biurze, jest oświetlenie. To właśnie od niego zależy samopoczucie, poziom motywacji, a przede wszystkim zdrowie pracownika. Jak zadbać o funkcjonalne, a zarazem efektowne oświetlenie w miejscu pracy? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów.
Na początek przyjrzyjmy się zagadnieniu barwy światła, ponieważ będzie ono miało duże znaczenie przy doborze oświetlenia biurowego. Określenia takie jak „światło zimne”, „światło ciepłe” i „światło neutralne” odnoszą się do temperatury barwowej oświetlenia (podawanej w kelwinach), a konkretnie do jej orientacyjnych przedziałów.
- Mówiąc o barwie ciepłej, najczęściej mamy na myśli oświetlenie o temperaturze w zakresie 2700–3200 K. Jest ona charakterystyczna dla tradycyjnych żarówek.
- Barwa neutralna dotyczy światła w przedziale 4000–4500 K i nie męczy oczu.
- Światło zimne cechuje się natomiast temperaturą barwową w okolicach 6000 K i więcej. Jest najczęściej spotykane w nowoczesnych przestrzeniach.
Który zatem rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w biurze?
Oświetlenie biurowe – jaka barwa?
Oświetlenie do pracy biurowej powinno działać pobudzająco, a także sprzyjać skupieniu i utrzymywaniu dobrego poziomu motywacji. Jeśli uznamy tę rolę światła za najważniejszą, to powinniśmy wybrać światło zimne. Jeśli jednak zależy nam na aspektach estetycznych biura, warto zdecydować się na barwę neutralną, która najbardziej odpowiada światłu dziennemu, więc dobrze oddaje kolory. Dzięki temu przedmioty wyglądają czysto i naturalnie.
Najlepiej zatem wybrać oświetlenie o barwie zimnej lub neutralnej. Z całą pewnością należy jednak zrezygnować z niskich temperatur barwowych, czyli światła ciepłego, które działa kojąco i znacznie lepiej sprawdzi się w salonie lub sypialni niż w biurze czy gabinecie.
Pomysłowe i praktyczne oświetlenie do biura
Istotne jest, aby właściciele biur myśleli o oświetleniu jak o ważnym elemencie aranżacji, a nie jedynie dodatku, który co prawda w każdym pomieszczeniu znaleźć się musi, ale nie przykładamy do niego większej wagi. Za pomocą umiejętnie dobranego źródła światła można nie tylko poprawić wydajność pracowników, lecz także zwiększyć atrakcyjność biura – a to już naprawdę wiele. W nowoczesnych firmach od dawna standardem są już oprawy sufitowe LED, takie jak STELLA, posiadające zintegrowane źródło światła i wbudowany zasilacz. Jest to rozwiązanie bardziej oszczędne niż tradycyjne oprawy sufitowe, co w przypadku pomieszczeń biurowych ma przecież duże znaczenie.
Wiele firm stawia dziś na niebanalne, designerskie aranżacje, które nadają wnętrzom unikatowy charakter i pozwalają zerwać z wyobrażeniem typowego korporacyjnego biura. Oświetlenie potrafi w tej kwestii wiele zmienić, czego przykładem mogą być taśmy LED umieszczone w specjalnych profilach architektonicznych. Są to profile przeznaczone do ścian i sufitów z płyt kartonowo-gipsowych. Pozwalają one uzyskać niezwykły efekt świetlny, jakiego nie powstydziłyby się biura światowych gigantów technologii. Do profili architektonicznych zaliczamy takie produkty jak DEOLINE, dostępne w trzech różnych wariantach, w zależności od miejsca ich montażu. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń może być doskonałą wizytówką firmy, szczególnie jeśli tego typu oświetlenie zamontujemy w sali konferencyjnej, holu lub na recepcji.
To tylko kilka przykładów tego, jak za pomocą oświetlenia możesz urządzić przestrzeń biurową, aby prezentowała się efektownie, a jednocześnie spełniała funkcję miejsca dobrego do pracy intelektualnej. Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę sklepu designlight.pl, gdzie znajdziesz wiele akcesoriów oświetleniowych do biura i nie tylko.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.