Profil LED to podłużna, aluminiowa kształtka, do której wmontowuje się taśmy z diodami LED. Wygląd i kształt profilu zależy od jego przeznaczenia oraz dodatkowych funkcji, jakie może spełniać. Rozróżniamy pięć kategorii:
– Nawierzchniowe – cechują się łatwością wkomponowywania się w projektowaną przestrzeń, są montowane na płaszczyźnie montażowej
– Wpustowe – idealne dla aranżacji, których cechą główną jest minimalizm, montowanie uwarunkowanie jest wykonaniem przestrzeni montażowej, otworu lub fryzu, ich użycie należy przemyśleć już w fazie projektowej
– Kątowe – do zastosowania tam, gdzie wskazane jest światło, które ma padać pod kątem, montuje się je na styku dwóch prostopadłych względem siebie płaszczyzn
– Do szkła – wykorzystuje się je we wszelkiego rodzaju gablotach, ekspozycjach, na szklanych półkach, można je przymocować do szyby o grubości od 5 do 8 mm
– Specjalne – czyli profile niestandardowe o rożnych funkcjach, do różnych zastosowań, jak np. szafy, schody.
Od czego zacząć?
Najpierw należy wiedzieć jaki profil będzie użyty, a jeśli mamy już go w ręku, to należy przyjrzeć się jego budowie. Najistotniejszą częścią profilu jest listwa, w której montuje się taśmę z diodami LED. Należy zawsze zapoznać się z instrukcją montażu dostarczoną przez producenta. Ważną informacją jest to, że montaż wpuszczanych profili LED wygląda nieco inaczej, a mianowicie należy go montować wraz z zaślepkami.
Montaż profilu na kilka sposobów.
Zastanawiamy się jak najlepiej, najtrwalej i przede wszystkim najestetyczniej zamontować profil LED. Możemy użyć kilku sposobów:
Klej montażowy lub taśma dwustronna.
Klej montażowy jest niewymagającą zaangażowania i szybką techniką. Nakłada się go na odtłuszczone powierzchnie, które pokrywa się klejem, w zależności od producenta: jedną lub obie i styka razem. Wiadomo, że należy przytrzymać je razem przez czas przewidziany przez producenta kleju. Dobrej jakości taśma piankowa lub zwykła obustronnie klejąca też znajdzie zastosowanie przy montażu profili LED. Jednak należy pamiętać, że każdą taśmę należy dobrze docisnąć i także nakładać na odtłuszczone powierzchnie. Te techniki sprawdzą się w zasadzie przy każdej powierzchni, jednak musimy brać uwagę dobre jej przygotowanie, odtłuszczenie i odpylenie.
A jeśli powierzchnia montażu wymaga od nas większego nakładu pracy?
Wkręty.
Możemy użyć wkrętów, wiąże się to jednak od nas większego nakładu pracy. Potrzebujemy dodatkowych otworów, ponieważ standardowy wkręt nie przewierci się przez aluminium. Jeśli chcemy uzyskać ten sam efekt przy mniejszym nakładzie pracy, możemy zastosować wkręty samowiercące ze łebkiem stożkowym.
Montaż taśmy LED do profilu LED.
Po zamontowaniu głównej części profilu LED wklejamy w niego taśmę. Każda taśma posiada pasek dwustronnej taśmy samoprzylepnej, więc żadne problemy przy tym etapie montażu nie powinny się pojawić. Jeśli nie zrobimy tego prawidłowo poprzez dociśnięcie taśmy z diodami LED do profilu LED, taśma może opadać i zetknąć się z plastikową osłonką, co spowoduje przegrzewanie i skrócenie żywotności komponentu.
Montaż osłonki profilu LED.
W większości przypadków montaż osłonki profilu LED polega na jej dociśnięciu. Jeśli zrobimy to prawidłowo usłyszymy charakterystyczny klik. Niektóre profile specjalistyczne, np. odporne na wilgoć i działanie pary, wymagają na tym etapie montażu użycia bezbarwnego silikonu sanitarnego. Zawsze należy przeczytać ulotkę z instrukcją montażu i zaleceniami producenta.
Montaż zaślepki profilu LED.
To ostatni etap w procesie montażu. Jednak jeśli montowaliśmy profile LED wpuszczane we frez, to oczywiście nasz montaż jest zakończony, ale jeśli nie: to jest właściwy moment na założenie zaślepek, które poprawią efekt wizualny i zabezpieczą taśmę LED.
Profile LED, taśmy LED oraz akcesoria do montażu znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym www.designlight.pl
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.