Kuchnia to serce domu. Powinna być funkcjonalna oraz ładnie zaaranżowana, aby czas spędzany w tym pomieszczeniu był przyjemny. Jeżeli myślisz o metamorfozie kuchni, możesz wykorzystać technologię LED. Jest nie tylko energooszczędna, ale pozwala również na efektowne i praktyczne rozwiązania.

Oświetlenie LED można wykorzystać i w małej, i w dużej kuchni. Jeżeli nasza kuchnia jest duża, możemy ocieplić jej wnętrze wykorzystując LED w tonacji ciepłej – wprowadzi nas w dobry nastrój, wyciszy i sprawi, że wnętrze kuchenne stanie się ciepłe i przytulne. Z kolei kuchnia o niewielkim rozmiarze zostanie optycznie powiększona dzięki oświetleniu w tonacji zimnej. Ta barwa światła rozjaśni wnętrze, a dodatkowo pobudzi nas do działania!

Oświetlenie LED pełni nie tylko funkcję użytkową, ale pozwala również na wprowadzenie do wnętrza elementów dekoracyjnych. Ten typ oświetlenia daje mnóstwo możliwości głównie dzięki dostępnym barwom. Do oświetlenia kuchni warto zastosować taśmy ze sterownikiem RGB, które pozwalają uzyskać nie tylko zróżnicowaną kolorystykę, ale umożliwiają również jej zmianę wg naszego uznania.

Blat kuchenny w nowym świetle

Zastosowanie oświetlenia LED nad blatem kuchennym to najpopularniejszy zabieg, który dodaje kuchni uroku i doświetla strefę roboczą w kuchni. Tu potrzeba trwałego i skutecznego oświetlenia, a taśmy LED montowane pod szafkami wiszącymi zapewniają maksimum światła podczas pracy w kuchni, jednocześnie nie męcząc wzroku. Aby dobrze doświetlić blat, taśmę LED należy umieścić w aluminiowym profilu z osłonką, która rozproszy światło. Ważne, aby taśmę rozciągnąć na całej długości blatu, aby był całkowicie oświetlony. Świetnym pomysłem jest również zastosowanie dekoracyjnych opraw podszafkowych, które staną się ciekawym elementem dekoracyjnym. Elegancki kolor takiej oprawy wprowadzi do kuchni nową barwę i uatrakcyjni aranżację.

Szafki w roli głównej

Montaż oświetlenia LED pod wiszącymi szafkami to nie jedyna metoda na wykorzystanie tej technologii. Jeżeli chcemy do wnętrza kuchni wprowadzić więcej światła i dodatkowo wyeksponować meble, możemy zastosować oświetlenie LED zamontowane na cokoły meblowe. Do ich oświetlenia niezbędne są profile aluminiowe przeznaczone właśnie do szafek dolnych. Doświetlone cokoły nie tylko dodają wnętrzu eleganckiego charakteru, ale również zapewniają w pomieszczeniu więcej światła i ułatwiają poruszanie się po kuchni wieczorem – światło z cokołów jest bowiem skierowane na podłogę. Ten zabieg to jedno z bardziej efektownych i praktycznych rozwiązań z zastosowaniem technologii LED!

Oświetlenie wewnątrz szafek i szuflad

Wprowadzenie oświetlenia LED do wnętrza mebli to zabieg dekoracyjny, który sprawdza się zwłaszcza w szafkach ze szklanymi frontami. Jednak doświetlenie wnętrza szuflad kuchennych ma również aspekt funkcjonalny i znacznie ułatwia korzystanie z nich. Nowoczesne oświetlenie do szuflad umożliwia bezdotykowe zarządzanie światłem: inteligentny wyłącznik automatycznie włącza i wyłącza oświetlenie po otwarciu szuflady i zaraz po jej zamknięciu. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również bardzo efektowne!

Oświetlone półki w kuchni

Jeżeli mamy w kuchni półki, warto podkreślić je odpowiednim oświetleniem. To sposób na wprowadzenie do wnętrza miłego nastroju, subtelne doświetlenie przestrzeni i ciekawy akcent dekoracyjny. Warto pamiętać, że sposób oświetlenia musimy dobrać do materiału, z jakiego wykonane są półki. Do półek szklanych warto wykorzystać klipsy LED – zapewnią efektowne oświetlenie szklanych półek wiszących bezpośrednio na ścianie, ale również w witrynach, gablotach, barkach.

W przypadku półek z drewna czy metalu najlepiej zamontować taśmę LED w aluminiowym profilu – na krawędzi półki.