Sposób włączania i wyłączania oświetlenia głównego w pomieszczeniach wydaje się oczywisty. Nie spodziewasz się raczej wyłącznika gdzieś indziej niż na ścianie tuż obok drzwi, prawda? Ot, wchodzisz do pokoju, pstrykasz i świeci – cała filozofia. Nieco więcej zamysłu może wymagać oświetlenie funkcyjne i dekoracyjne, które często rządzi się swoimi prawami. Z pomocą przychodzą nam uniwersalne wyłączniki do LED, mające na celu ułatwić domownikom korzystanie z dodatkowego oświetlenia. Zapraszamy na ich krótkie omówienie.

Uniwersalność małych wyłączników objawia się na dwa sposoby. Pierwszy związany jest ze źródłem światła, do którego wyłącznik ma zostać podpięty. Nieważne, czy posiadasz oprawę LED, taśmę w profilu czy lampę wysięgnikową – nad wieloma z tych akcesoriów możesz sprawować kontrolę, podłączając do niego wybrany wyłącznik. Druga kwestia to miejsce instalacji, które może być bardzo różne. Dzięki niewielkim rozmiarom wyłącznik możesz zamontować nawierzchniowo lub wbudować go tam, gdzie tylko będzie Ci wygodnie. Pod szafką, na brzegu mebli czy w płycie meblowej – liczy się funkcjonalność. I estetyka, rzecz jasna!


Wyłącznik ze ściemniaczem TOUCH

 

Uniwersalne wyłączniki do LED i ich funkcje
Dostępne aktualnie na rynku nowoczesne wyłączniki oświetlenia LED z grubsza podzielić możemy na dwa rodzaje: dotykowe i przyciskowe. Każdy z nich oprócz najbardziej oczywistej dla wyłącznika funkcji (jej tłumaczyć nikomu nie trzeba) posiada jeszcze coś ekstra. Zazwyczaj jest to opcja ściemniania i rozjaśniania światła, która – fakt faktem – z pozoru może wydawać się jedynie ciekawostką. Każdy, kto znalazł się w posiadaniu tego typu wyłącznika, z pewnością przyzna jednak, że opcja ta bywa naprawdę przydatna.

Przykładowo: przytulny, subtelny nastrój w salonie lub sypialni możesz osiągnąć na różne sposoby, lecz jeśli masz ograniczony budżet i nie palisz się do tego, by wykładać pieniądze na zdalnie regulowane oświetlenie, możesz uzyskać zbliżony efekt dzięki takiemu właśnie małemu wyłącznikowi. Innym razem możesz potrzebować nieco silniejszego światła, np. podczas pracy przy biurku – wtedy to z kolei funkcja rozjaśnienia będzie jak znalazł.

Wyłącznik przyciskowy ze ściemniaczem W02

 

Wyłączniki uniwersalne do LED – sposób działania
Dobrze, ale jak to działa? Bardzo prosto! W przypadku wyłączników dotykowych, takich jak TOUCH, krótki dotyk włącza lub wyłącza oświetlenie, a dłuższy uruchamia funkcję ściemniacza. Na podobnej zasadzie działają wyłączniki przyciskowe, np. W01 i W02, gdzie jedyną różnicą jest konieczność przyłożenia odrobiny siły. Dzięki temu unikniesz chociażby przypadkowych dotknięć. Dodatkowo model W02 posiada niebieskie podświetlenie i frez puszkowy pod zawiasy ø35 mm. Oba rozwiązania są równie przyjazne dla użytkownika, a wybór pozostaje wyłącznie kwestią indywidualnych preferencji.

A skoro o preferencjach mowa – do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia estetyki. To już jednak chcielibyśmy pozostawić Waszej ocenie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną oferta nowoczesnych wyłączników do LED dostępnych na designlight.pl.