Sposób, w jaki dziś postrzegamy rolę światła, jest zupełnie inny niż jeszcze dekadę temu. Do niedawna wyraźnie dominował praktycyzm – kupujesz lampę, aby oświetlić pomieszczenie, i na tym w zasadzie można by zakończyć. Dzisiaj estetyczny aspekt oświetlenia jest równie ważny co funkcjonalny, a w wielu przypadkach to właśnie światło nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Uzyskiwane dzięki profilom architektonicznym linie świetlne idealnie wpisują się w nowy trend.
Za nowym podejściem do oświetlenia i jego funkcji naturalnie idą nowe rozwiązania technologiczne. Coraz częściej we współczesnych wnętrzach można spotkać efektowne linie światła LED, które są czymś więcej niż tylko delikatnym akcentem dodanym za sprawą pojedynczej taśmy LED. Kluczem do uzyskania tak imponującego efektu okazują się montowane w płytach kartonowo-gipsowych profile architektoniczne, które mają niewidoczne aluminiowe krawędzie, ukryte pod gipsową gładzią. Dzięki nim możemy rozjaśnić nawet dużą przestrzeń za pomocą jednolitego oświetlenia LED wkomponowanego w sufit, ścianę, podłogę lub wszystkie te płaszczyzny naraz. Zabieg ten pozwala nadać wnętrzu zupełnie inny, nowoczesny charakter, realizując przy tym pierwotną funkcję, jakiej oczekiwalibyśmy od oświetlenia.
Profile architektoniczne LED – moda i swoboda
Eksperci od wystroju wnętrz przewidują, że linie światła LED w niedalekiej przyszłości mogą zastąpić tradycyjne oświetlenie. Przemawia za tym chociażby fakt, że profile architektoniczne pozostawiają wiele miejsca na kreatywność dekoratora. Dzięki ich uniwersalności i swobodzie zastosowania możemy stworzyć własną kompozycję świetlną, czyniąc wnętrze mieszkania, biura czy lokalu całkowicie niepowtarzalnym. Liczba możliwych aranżacji jest niemal nieograniczona, a każdy pomysł na wykorzystanie linii światła może przynieść unikatowy efekt.
Wielość możliwych kompozycji to niejedyny powód, dla którego profile architektoniczne LED cieszą się coraz większą popularnością. Ich specyficzna budowa pozwala na uzyskanie odpowiedniej linii światła – szerokiej na tyle, by nie tylko ozdobić, lecz także wystarczająco oświetlić pomieszczenie. Szerokość linii oraz ich liczba będzie oczywiście zależeć od wielkości przestrzeni, jaką chcemy oświetlić, a także od naszych indywidualnych preferencji estetycznych. Przykładem solidnych, aluminiowych profili architektonicznych są te z rodziny DEOLINE. Seria składa się z trzech typów profili (W, Z oraz P) różniących się od siebie techniką montażu.
Linie światła LED w Twoim domu lub firmie
Po wyborze odpowiedniego profilu architektonicznego przychodzi czas na taśmę LED, a więc decyzję m.in. w kwestii barwy i mocy linii światła, jaką chcemy uzyskać. Tutaj ponownie rzecz zależy od gustu, choć z reguły w domach i mieszkaniach lepiej sprawdza się barwa ciepła, czyli o temperaturze ok. 3000–3200 K. Na potrzeby przestrzeni biurowych lub industrialnych możemy natomiast wybrać barwę chłodniejszą, np. 4000 K lub nawet 6000 K. Gdy zaś idzie o wszelkiego rodzaju lokale i przestrzeń publiczną, niesamowity efekt mogą zapewnić kolorowe linie światła.
Moc taśmy LED należy dobrać w zależności od tego, czy chcemy, by linia świetlna była jedynie dodatkowym elementem dekoracyjnym wnętrza, czy też zdajemy się na nią w pełni, powierzając jej funkcję oświetlenia głównego. W obu przypadkach warto dobrze przemyśleć, jaki rodzaj taśmy będzie odpowiedni do naszych oczekiwań i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wybór taśm LED jest bowiem szeroki i nie zawsze oczywisty.
Zarówno profile architektoniczne, jak i taśmy LED są dostępne w ofercie designlight.pl. Zainteresowanych nowoczesnym sposobem na oświetlenie przestrzeni użytkowych zapraszamy do jej przejrzenia lub kontaktu z naszym konsultantem. My natomiast będziemy wytrwale śledzić rozwijający się trend, by nie przegapić momentu, w którym linie światła na dobre odmienią sposób projektowania wnętrz.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.