Oświetlenie LED – przydatny poradnik

Taśmy LED – to innowacyjny materiał, stosowany w oświetleniu oparty o diody LED. Charakteryzuje się łatwością i elastycznością w montażu oraz szeroką gamą barw świetlnych i przedziałów pobieranej mocy. Taśmy LED zbudowane są z modułów (najczęściej o długości 5cm), które możemy swobodnie dzielić za pomocą nożyczek. W zależności od potrzeb stosuje się taśmy LED ze standardowym stopniem ochronność IP20 oraz taśmy w żelu z podwyższonym stopniem IP. Takie taśmy można stosować jako oświetlenie w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotność np. w łazienkach. Warto pamiętać o tym, że taśmy LED powinno montować się do materiału, który szybko odprowadza ciepło, w przeciwnym razie może szybko dojść do przepalenia się diod LED. W tym celu najlepiej taśmy zamontować w profilach LED.

Profile LED – to listwy oświetleniowe wykonane zazwyczaj z anodowanego aluminium. W profilach stosuje się taśmy LED, jako źródło oświetlenia. Główną zaletą profili LED jest możliwość ucięcia ich pod dowolną długość, wszechstronność zastosowania oraz prosty montaż. W profilach stosuje się wciskane klosze oraz zaślepki końcowe. Aby zamontować profil w meblu wystarczy użyć dwustronnej taśmy klejącej lub uchwytów montażowych, które przykręca się do mebla, a następnie wciska w nie profil. Stosujemy również dyskretne profile do wpustu, które należy wcisnąć we frez wykonany wcześniej w powierzchni montażowej. 

profile do taśm LED

Klipsy LED – to małe nakładki stosowane do oświetlenia dekoracyjnego półek szklanych. Idealne rozwiązanie dekoracyjne do każdego mebla wykorzystujące energooszczędne taśmy LED. Klipsy pasują najczęściej do półek szklanych o grubość 6-8mm i aby je zamontować wystarczy wsunąć klips na tylną część półki szklanej. Zaletami klipsów LED jest łatwy montaż, rekordowo niskie zużycie prądu (0,25W na jeden klips z jedną barwą) oraz szeroka gama barw światła w tym LED RGB.

klipsy LED

Oprawy LED – to najczęściej lampy z wbudowanym na stałe lub wymiennym oświetleniem LED, stosowane np. w meblach oraz architekturze. Oprawy LED charakteryzuje mały pobór prądu oraz długa żywotność zastosowanego oświetlenia. Istnieje bardzo szeroka gama kolorystyki, form oraz funkcji opraw LED np. oprawy stropowe dedykowane do podwieszanych sufitów. W takie oprawy montujemy zazwyczaj żarówki LED lub innego typu pasujące do samej oprawy. W naszej ofercie znajdziecie Państwo, również oprawy meblowe, które spełniają funkcje dekoracyjną oraz użytkową. Oprawy te mogą być wyposażone w nowoczesne wyłączniki lub połączone z akcesoriami LED, które ułatwiają i zwiększają możliwości zarządzania światłem.