Meble w świetle LED!

Oświetlenie meblowe staje się coraz bardziej popularne. Lampy meblowe nadają meblom polotu, zwiększają ich funkcjonalność i wizualną atrakcyjność podkreślając kształty korpusów oraz kolorystkę oklein. Dzięki zastosowaniu technologii LED, oprawy stają się coraz bardziej urozmaicone i energooszczędne. Takie zróżnicowanie pozwala stosować lampy we wszystkich meblach i pomieszczeniach.

Innowacyjna opraw LED do kuchni - Oval Skos

Innowacyjna opraw LED do kuchni – Oval Skos

Światło w kuchni to podstawa!

Najbardziej popularne jest oświetlenie kuchenne, gdzie lampy meblowe muszą spełniać przede wszystkim rolę użytkową. Oświetlenie stosowane pod szafkami ma za zadanie doświetlać blat roboczy tak, abyśmy mogli swobodnie przygotowywać posiłki o każdej porze. W miejscu gdzie pracuje się ostrymi narzędziami potrzebna jest duża dawka światła, aby precyzyjnie wykonać każdą czynność nie męcząc jednocześnie wzroku. Chyba każdy z nas wie, jak źle spędza się czas w niedoświetlonej kuchni.

Z tego względu proponuje się wiele rozwiązań oświetleniowych, poprawiających komfort pracy w kuchni, który ma tutaj priorytetowe  znaczenie . Możemy wyróżnić dwa główne typu lamp meblowych używanych w kuchniach tj. oświetlenie punktowe bazujące na oczkach oraz oświetlenie liniowe w postaci profili LED uzbrojonych w taśmy LED.

Oprawy podszafkowe można montować na specjalnych dystansach montażowych, które się przykręca do dolnego wieńca szafki kuchennej. Drugim sposobem jest montaż opraw do wpustu. Najpierw w płycie meblowej należy wykonać otwór, w który później wciśniemy oprawę. Taki rodzaj montażu wymaga większej ingerencji w mebel, ale lampy estetycznie licują się z płytą meblową. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, na jaki typ oświetlenia się zdecyduje.

Atrakcyjna formą oświetlenia podszafkowego jest montaż dna LEDowego w miejsce dolnego wieńca szafki kuchennej. Jest to droższy wariant, ale z pewnością wart swojej ceny, który daje niesamowity efekt wizualny, ale również duża porcję światła użytkowego w strefie roboczej. Dno LED świeci w górę oraz dół i dzięki temu oświetla, również wnętrze szafki. Jest to zdecydowany atut dla tego rozwiązania, szczególnie widoczny przy szklanych frontach.

Dno LED - wieniec dolny szafki kuchennej

Dno LED – wieniec dolny szafki kuchennej

Oprócz oświetlenia podszafkowego w kuchniach można jeszcze doświetlać strefy górne mebli tzw. wysięgnikami meblowymi, czyli lampami meblowymi, ze źródłem światła które się montuje na specjalnym ramieniu nad szafkami górnymi. Takie lampy doświetlają górne partie mebli oraz wewnętrzne części szafek po otworzeniu drzwiczek. W połączeniu z oświetleniem podszafkowym dają kapitalny efekt wizualny. Montaż jest bardzo prosty i w większości przypadków wystarczy przykręcić lampę do górnej płyty szafki.

Wysięgnik do szafek CAPRI LED

Wysięgnik do szafek CAPRI LED

Dodatkowo w kuchniach można stosować oświetlenie LED do szuflad (opisane w innym artykule) z wyłącznikami zbliżeniowymi, dzięki którym lampa w szufladzie włączy się po otwarciu i wyłączy zaraz po zamknięciu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zawsze znajdziemy to co jest nam potrzebne nawet w głębokiej szufladzie.

Dla uzyskania pełnego efektu wizualnego można jeszcze urozmaicić strefę kuchni przy podłodze podświetlając cokoły meblowe za pomocą np. taśmy LED lub oczek LED. Należy przy tym pamiętać, że w tej części powinniśmy stosować oświetlenie z większym stopniem ochronności z IP44 lub wyższym.

Oczywiście innych sposobów na dekoracyjne oświetlanie jest bardzo dużo, jeżeli w kuchni mamy półki szklane, to można je podświetlić za pomocą klipsów LED, o których szczegółowo napisaliśmy w poprzednim artykule.

Lampy meblowe do szaf i witryn.

Kolejną strefą, w której bardzo często spotykamy oświetlenie to sypialnia, a w szczególności szafy. Wyposażone w oprawy lub profile LED, które są zintegrowane z inteligentnymi wyłącznikami czułymi na ruch, zapewnią oświetlenie nawet ciężko dostępnej wnęki. Lampy LED z czujnikami ruchowymi włączają się po otwarciu szafy i wyłączaj po jej zamknięciu. W ofercie posiadamy wyłączniki ruchowe typu PIR z dwoma sensorami. Czujniku ruchu montuje się po obu stronach szafy przesuwnej, dzięki czemu niezależnie z której strony otworzymy szafę włączy się oświetlenie. Takie rozwiązania sprawiają, że niezależnie od pory dnia zawsze będzie dobrze widać gdzie znajduję się odpowiednia część naszej garderoby. Szafy można, również wyposażyć we wcześniej opisane lampy wysięgnikowe, które idealnie podkreślą walory mebla.

Square LED - oprawa meblowa do szaf i witryn

Square LED – oprawa meblowa do szaf i witryn

Witryny meblowe to kolejny doskonały przykład wykorzystania nowoczesnych lamp i opraw LED. Zróżnicowanie w zależności od rodzaju, jak i ceny mebla jest bardzo duże, natomiast popularności zyskały sobie oczka LED stosowane do rozświetlania witryn i wnęk lub montowane pod półkami wolno-wiszącymi. W zależności od koloru mebla stosuje się różne barwy światła w tym LED RGB. Półki szklane podkreśla się za pomocą klipsów LED, a wnętrze każdej witryny można rozjaśnić dzięki specjalnym profilom LED montowanym do półek zarówno szklanych, jak i drewnianych. W przypadku, gdy mebel ma elementy z nieregularną lub ryflowaną strukturą, światło nadaje niesamowitej głębi i podkreśla te akcenty.

Lampy meblowe stosuje się również w łazienkach, gdzie duże natężenia światła gra kluczową role. Szafki meblowe wyposażone w wysięgniki z nowoczesnymi modułami LED zapewnią odpowiednią jasność podczas higieny, a nowoczesne lustro z taśmami LED nada każdej łazience niepowtarzalnego klimatu. Przy wyborze oświetlenia do łazienki należy pamiętać o tym, aby wybrać lampy z odpowiednim IP dopasowanym do danej strefy ochronności. Temat oświetlenia łazienkowego zostanie opisany bardziej dokładnie w przyszłości dlatego zachęcamy do częstego odwiedzania.