Doskonała, nowoczesna dekoracja, jaką stanowi taśma LED, znajduje szerokie zastosowanie m.in. w mieszkaniach, lokalach i ekskluzywnych sklepach. Podświetlenie sufitu, blatu kuchennego czy zaakcentowanie witryn meblowych lub półek to tylko niektóre z pomysłów na jej wykorzystanie. Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są taśmy o standardowej długości 5 m, które w wielu przypadkach mogą okazać się niewystarczające. Wtedy pojawia się pytanie, jak prawidłowo połączyć krótsze odcinki taśmy LED, aby uzyskać wymarzony efekt. W dzisiejszym artykule zdradzamy kilka prostych rozwiązań.

Z montowaniem długich taśm LED wiąże się powszechny problem spadku napięcia, skutkujący widocznym zmniejszeniem natężenia światła. Chcąc go uniknąć, musimy zadbać o odpowiednie połączenie odcinków. Jeśli potrzebujemy oświetlić jeden długi obszar (np. 15-metrowy), z każdego 5-metrowego odcinka wypuszczamy przewód o różnej długości: z pierwszego – 0,5 m, z drugiego – 5,5 m, a z trzeciego – 10,5 m. Następnie prowadzimy przewody równolegle do taśmy LED i łączymy je z urządzeniem zasilającym. Spadek napięcia na przewodzie będzie znacznie mniejszy niż w sytuacji, kiedy połączymy z zasilaczem jeden długi odcinek taśmy.

Inny, równie skuteczny sposób polega na przylutowaniu do taśmy dwóch przewodów – po jednym do każdego jej końca – a następnie połączeniu ich obu z zasilaczem, co sprawi, że powstanie obwód zamknięty.
To rozwiązanie, tak jak wcześniejsze, sprawdza się wówczas, gdy potrzebujemy 15 m taśmy w jednym ciągu. Sprawa ma się jeszcze prościej w przypadku, kiedy zależy nam na oświetleniu obszaru (np. sufitu) o obwodzie wynoszącym 15 m. Wtedy racjonalne będzie zastosowanie dwóch osobnych pasków – każdy z nich wydłużony do 7,5 m – i połączenie ich równolegle do siebie z zasilaczem. Przy takiej długości spadek napięcia będzie niewielki i nie powinien być zauważalny.

Jak widzisz, na wszystko znajdzie się sposób. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek zdołasz oświetlić większy obszar, ciesząc się przy tym równie intensywnym światłem co w przypadku odcinka o standardowej długości. Powodzenia!

Wszystkie elementy do łączenia odcinków taśmy LED znajdziecie w naszym sklepie internetowym Design Light – Profesjonalne oświetlenie Twojego Domu