Oświetlenie LED do kuchni – mnogość wyborów!

Jakże istotnym miejscem dla nas wszystkich jest kuchnia. Spędzamy w niej dużo czasu przygotowując posiłki. Dlatego ważne jest to, aby odpowiedni dobrać oświetlenie, zwłaszcza w strefie użytkowej kuchni.

Zdecydowanie polecamy podszafkowe oświetlenie LED, ponieważ jest energooszczędne, daje nam bardzo dużo możliwości rożnych konfiguracja, a przede wszystkim jest proste w montażu.

W zależności od stylu kuchni oraz własnych preferencji możemy zdecydować się na:

  • oświetlenie punktowe (oparte o oprawy LED i lampy LED) lub
  • oświetlenie liniowe (czyli taśmy LED lub profile LED).

Oświetlenie punktowe:

Oświetlenie punktowe marki Design LightOświetlenie punktowe marki Design Light

Oświetlenie punktowe marki Design Light

W przypadku gdy zdecydujemy się na oświetlenie punktowe czyli tzw. oczka LED, najprostszym rozwiązaniem jest wybór gotowych zestawów LED, które w bardzo łatwy sposób można zainstalować pod szafkami, praktycznie bez ingerencji w mebel. Zestawy LED są wyposażone w oprawy LED oraz w określonej ilości np. 3, 4 lub 5 sztuk (punktów) plus niezbędny do tego zasilacz oraz okablowanie z wyłącznikiem.

Polecamy gotowe i proste w montażu zestawy opraw LED:
OVAL, SQUARE2 lub ORBIT z naszej oferty.

 

 

 

Oświetlenie liniowe:

Oświetlenie liniowe marki Design Light

Oświetlenie liniowe marki Design Light

To  opcja, która zyskuję coraz więcej zwolenników. Nadaje się idealnie do nowoczesnej kuchni, a głównymi zaletami tego rozwiązania jest duża ilość konfiguracji oraz możliwość wykonania praktycznie pod dowolną długość. Dzięki zastosowaniu profilów LED, możemy w prosty i elegancki sposób doświetlić blat roboczy kuchni dobierając do tego odpowiedni kolor taśmy LED. Profile LED montujemy do spodu szafek kuchennych za pomocą blaszek (uchwytów) montażowych, które wystarczy przykręcić do mebla, a następnie wcisnąć w nie profil. Warto pamiętać, że w profilu można zastosować dwa typy kloszy: przezroczysty (daje większą intensywność światła, jednak bardziej widać świecące diody LED) oraz mleczny (mniejsza intensywność światła, lepszy efekt rozmycia światła diod LED na powierzchni całego klosza).

Przy zdecydowaniu się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać moc zasilacza LED do zastosowanej taśmy LED oraz, aby podczas instalacji, sam zasilacz nie był zainstalowany zbyt daleko od naszego źródła światła LED, ponieważ może to źle wpłynąć na natężenie światła, spowodowanego spadkami napięcia.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów zasilania w profile LED można montować wyłączniki dotykowe lub ruchowe, dzięki czemu zarządzanie oświetleniem będzie jeszcze wygodniejsze. Przykładem takie rozwiązania może być np. wyłącznik Pupil wmontowany w sam profil. Wystarczy jeden dotyk żeby włączyć/wyłączyć światło. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie.

Pilot do sterowania oświetlniem LED - Design Light

Pilot do sterowania oświetlniem LED – Design Light

Najważniejszą cechą oświetlenia liniowego jest to, że taśmy LED można sterować za pomocą pilotów i sterowników LED, co w praktyce daje nam różne i ciekawe efekty świetlne (np. miganie, rozjaśnianie/ściemnienia, efekt zmiany barw LED RGB itp).

 

 

Polecamy anodowane profile LED oraz taśmy LED z naszej oferty:
Profile do LED, taśmy LED.

Oczywiście temat oświetlenia kuchennego nie został jeszcze wyczerpany, ponieważ jest jeszcze wiele stref, które możemy w bardzo ciekawy sposób doświetlić np. górne szafki, blaty, półki szklane czy podłogę. To natomiast zostanie opisane wraz z ciekawymi inspiracjami w kolejnym poście o czym z pewnością poinformujemy i tutaj.