Nietrudno zauważyć, że wśród największych mistrzów gastronomii dominują mężczyźni. Gordon Ramsey, Jamie Oliver czy Wojciech Modest Amaro to tylko nieliczni przedstawiciele niedoścignionych kulinarnych autorytetów, którym niejeden facet chciałby dorównać w kuchni. Między innymi z tego powodu wielu panów coraz chętniej angażuje się w wybór aranżacji kuchennej, a niekiedy nawet ma w tej kwestii decydujący głos. Jak zatem wygląda i co zawiera prawdziwie męska kuchnia?

nowoczesna kuchnia oczami mężczyzny - designlight

Możemy śmiało stwierdzić, że kuchnia zaprojektowana przez mężczyznę daje się łatwo odróżnić od tej typowo kobiecej. O ile paniom częściej zależy na tym, by pomieszczenie było ładne, przytulne i bogate w ozdoby, o tyle facet stawia przede wszystkim na funkcjonalność, minimalizm i perfekcyjne wyposażenie. Wygoda i praktycyzm w męskiej kuchni liczą się najbardziej, więc zastosowanie znajdą tam pomysłowe rozwiązania pokroju Lift Boxów, czyli automatycznych gniazd wpuszczanych w blat, podstawki na tablet z ładowarką czy opraw podszafkowych LED. Mężczyźni lubią nowinki techniczne, dlatego nie omieszkają wdrożyć paru z nich w swoim kuchennym królestwie.

Jakiś czas temu pisaliśmy o wciąż modnych wyspach kuchennych i ich największych zaletach. W typowo męskich kuchniach cieszą się one jeszcze większą popularnością. Sprawdzają się choćby podczas spotkań towarzyskich, kiedy chcąc przygotować drinki albo przekąski, nie musisz przerywać pogawędki ani ryzykować przegapienia gola w meczu. Wyspa może jednocześnie pełnić funkcję baru, przy którym warto postawić kilka hokerów, by zaprosić towarzystwo nieco bliżej i móc pochwalić się swoim talentem kulinarnym.

Otwarta kuchnia sprawdza się podczas spotkań towarzyskich.

Aranżacja męskiej kuchni
Fakt, że dla mężczyzn liczy się funkcjonalność i przemyślane rozwiązania designerskie, bynajmniej nie oznacza braku uwagi dla stylu. Powiedzmy sobie jednak szczerze: prędzej będzie to industrializm niż, dajmy na to, Prowansja. W kuchniach projektowanych przez panów częściej spotkamy też ciemne kolory (nie tylko mebli, ale też ścian i podłóg) oraz proste, geometryczne kształty. Półki i detale to raczej domena kobiet, facet natomiast postawi na kamienne blaty, stal nierdzewną i chromowe wykończenia. Ma być prosto, czysto i konkretnie. I nowocześnie, rzecz jasna.

A skoro o nowoczesności mowa – trudno nie wspomnieć o sprzętach, które w męskiej kuchni odgrywają kluczową rolę. Indukcyjna płyta grzewcza, duża lodówka, zaawansowana zmywarka i oczywiście dobry ekspres do kawy – wszystko musi być najwyższej jakości, bo w końcu technikalia nie mają przed mężczyzną tajemnic, prawda?

Dobrze oświetlony blat roboczy podstawą funkcjonalnej kuchni.

Oświetlenie kuchenne okiem mężczyzny
Na koniec pozostaje kwestia oświetlenia kuchni, a to oczywiście musi być mocne. Wspomnieliśmy już o oprawach podszafkowych, wśród których często wybierane przez panów są modele MASTER 4W i PUPIL 4W. To, co jednak interesuje ich najbardziej – i o co zdecydowanie rzadziej pytają panie – to komfortowe sterowanie oświetleniem kuchennym. Zależy im na tym, by móc kontrolować światło swobodnie, bezprzewodowo, a najlepiej z poziomu aplikacji w smartfonie. Na potrzeby nowoczesnych facetów w kuchni odpowiadają sterowniki routery Wi-Fi, które pozwalają na sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca w zasięgu sieci. Wystarczy zainstalować darmową aplikację, podłączyć router i gotowe.
Proste? Proste. I to chodzi!

A jeśli chcesz zobaczyć więcej pomysłów i inspiracji oświetleniowych do męskiej kuchni, zajrzyj już teraz do sklepu internetowego designlight.pl. Mamy tam dla Ciebie kilka ciekawych propozycji.