Cieszące się ogromną popularnością, stosunkowo niedrogie taśmy LED potrafią odmienić każde pomieszczenie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niby tylko szczegół, smuga światła w wybranym kolorze, a okazuje się niezwykle ważna w nowoczesnej aranżacji mebli, wnęk, sufitów czy kuchennego blatu roboczego. Planując metamorfozę mieszkania, warto więc wiedzieć, jak przebiega prawidłowy montaż taśm LED oraz ich podłączenie do zasilania.
Na co zwrócić uwagę przed montażem oświetlenia LED?
Obecnie na rynku jest tak wiele różnorodnych taśm LED, że łatwo się pogubić. Ani cena, ani efektowne zdjęcia produktu nie powinny być najważniejszymi wyznacznikami w trakcie zakupów. Wysoka jakość w znacznym stopniu wpływa na bezproblemowy montaż oświetlenia LED i jego sprawne działanie przez długi czas. Warto zainteresować się ofertą polskich producentów, np. taśmą Premium 300 LED. Czytając opis produktu, zwróć szczególną uwagę na:
- obecność lub brak osłony żelowej;
- liczbę diod;
- długość i szerokość rolki;
- barwę światła;
- moc produktu;
- stopień ochrony IP w zależności od miejsca montażu.
Przemyślany wybór pozwoli Ci uniknąć rozczarowań, a do tego ułatwi podłączenie taśm LED na wybranej powierzchni.
Montaż taśm LED krok po kroku
Światło emituje ciepło, dlatego ogromne znaczenie dla prawidłowej instalacji taśmy LED ma umieszczenie jej na odpowiednim materiale. Szczególnie polecamy montowanie taśm LED bez żelu, które wkleja się do profilu aluminiowego. Przed przystąpieniem do dzieła dokładnie oczyść i odtłuść powierzchnie montażu. Zostaw je do wyschnięcia i w tym czasie zmierz, jaka długość taśmy będzie Ci potrzebna. Zazwyczaj w jednej rolce mieści się 5 metrów taśmy, ale jeśli chcesz zamocować więcej diod, w sprzedaży znajdziesz też produkty, których wymiary sięgają nawet 50 metrów.
W przypadku montażu taśm LED o długości powyżej 5 metrów pamiętaj, że nie należy podłączać jej do zasilacza szeregowo, lecz równolegle. Pozwoli to uniknąć spadku napięcia na końcach oświetlenia. Aby nie uszkodzić taśmy, przycinaj ją tylko w wyznaczonych miejscach, na fragmenty nie krótsze niż 2 i pół, 5 lub 10 centymetrów (w zależności od zakupionego rodzaju produktu). Z tak przygotowanego elementu zdejmij taśmę zabezpieczającą i przyklej go na wybraną płaszczyznę lub do wspomnianego wcześniej profilu aluminiowego.
Jak prawidłowo podłączyć taśmę LED do zasilania?
Większość instalowanych taśm LED wymaga prądu stałego o napięciu 12 lub 24V DC, dlatego niezbędny jest odpowiedni zasilacz. Urządzenie musisz dobrać do napięcia oświetlenia oraz sumarycznej mocy pobieranej w trakcie świecenia z zapasem 10–15%. Jakość produktu jest kluczowa dla prawidłowego działania i bezpieczeństwa zamontowanego oświetlenia LED, zatem warto postawić na sprawdzone rozwiązania, np. płaski zasilacz 40W. Podłączenie taśm LED, które emitują jedną barwę światła, jest łatwe – do zasilacza wystarczy podpiąć dwa przewody (czerwony i czarny). W przypadku taśm RGB są to już cztery przewody: w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i czarnym.
Ważnym dodatkiem do całego układu jest wyłącznik, który pozwala sterować oświetleniem. Jednym z polecanych elementów tego typu, przeznaczonym również do profili aluminiowych, jest wyłącznik SC60 z funkcją ściemniania. Należy go zlutować z zamontowaną taśmą LED. Świetną, niezwykle wygodną opcją jest możliwość użycia sterownika radiowego z pilotem do włączania oświetlenia. Jego instalacja nie nastręcza problemów: wystarczy, że przewody taśmy wepniesz do sterownika, natomiast sterownik podłączysz do zasilacza.
Do dzieła!
Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pozwoli Ci bez zbędnego stresu dokonać samodzielnego montażu taśm LED na wybranej powierzchni. Możliwości jest naprawdę wiele, a liczba dostępnych rozwiązań zwiększa się z roku na rok. Zajrzyj do sklepu Design Light i przekonaj się, czym jeszcze producenci nowoczesnego oświetlenia potrafią zaskoczyć.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.