O tym, że technologia LED jest energooszczędna, ekologiczna i daje dużo możliwości aranżacyjnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Spektrum jej zastosowania jest naprawdę ogromne – służy nie tylko oświetleniu, ale również efektownej dekoracji wnętrza. Te ostatnią możliwość daje zwłaszcza RGB oraz RGBW.

Czym jest RGB i jak działa

System RGB to model barwny stosowany do generowania kolorów, a jego nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw barw: R (red) G (green) oraz B (blue). Jest wykorzystywany przez urządzenia emitujące światło, dlatego stosuje się go w telewizorach LCD, aparatach cyfrowych, projektorach oraz w sterownikach oświetlenia RGB. Jak działa? System ten wykorzystuje właściwości ludzkiego oka, dzięki którym zmieszanie trzech wiązek światła w odpowiednich proporcjach wywołuje wrażenie widzenia określonej, dowolnej barwy. Dodatkowo odbierane przez ludzkie oko barwy cechuje niezwykła naturalność. Co jest niezwykle istotne, możemy sterować oświetleniem RGB oraz dowolnie zaprogramować szybkość zmiany barw, pulsację oraz inne efekty świetlne, stosując odpowiedni sterownik. Jeżeli więc decydujemy się na zastosowanie w wystroju wnętrza taśm LED RGB, możemy wykorzystać innowacyjne akcesoria, które ułatwią nam zarządzanie oświetleniem.

Co to jest RGBW

Nowym standardem oświetlenia LED są taśmy LED RGBW. Zastosowany w nich system RGBW łączy w sobie pełną paletę barwa RGB (czerwony, zielony i niebieski) oraz wyrazistą oraz intensywną białą barwę światła (W czyli white). To właśnie z tego powodu taśma ma więcej zastosowań niż RGB: LED RGBW może służyć celom dekoracyjnym i jednocześnie pełnić funkcję delikatnego oświetlenia.

Zobacz, jak działa taśma LED RGBW:  https://www.youtube.com/watch?v=Si8lM-UHlfU

Sterowanie oświetleniem LED RGB ułatwiają odpowiednie dedykowane mu innowacyjne akcesoria, takie, jak sterownik  oraz pilot.

Gdzie stosuje się RGB i RGBW

Oświetlenie LED RGB oraz RGBW wspaniale sprawdza się zwłaszcza w miejscach, w których chcemy stworzyć wyjątkowy nastrój. To dlatego jest stosowane w obiektach użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, lokale, dyskoteki i kluby, a nawet w centrach miast – jako element elewacji, a nawet chodnika. Nikogo nie dziwi podświetlana kostka brukowa czy płyty chodnikowe emitujące kolorowe światło. Właściwości RGB oraz RGBW można z powodzeniem wykorzystać również w domu. Systemy te doskonale sprawdzą się np. w sypialni, czy salonie, jako podświetlenie witryn, gablotek i szklanych półek. W ostatnim przypadku stosuje się specjalne klipsy, które dają fantastyczne możliwości iluminacyjne!

Jak można zastosować RGB i RGBW w domu

Jak można zastosować RGB i RGBW w domu

Jeżeli chcesz wykorzystać taśmy LED RGB lub RGBW, możesz je zastosować w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ ich właściwości są naprawdę imponujące. Sprawdzą się jako oświetlenie podłogowe usytuowane wzdłuż ciągu komunikacyjnego, możesz za ich pomocą podświetlić stopnie schodów oraz linię balustrady, czy wnętrze szafy w garderobie. Ten typ oświetlenia sprawdza się również w kuchni – możesz za jego pomocą podświetlić przypodłogową część szafek kuchennych, blat na wyspie kuchennej, a także wnętrze dużych szuflad i przeszklonych szafek. W sypialni za pomocą RGB oświetlisz od dołu blat szafki nocnej, zagłówek łóżka, a w pokoju dziecięcym możesz je zainstalować w pobliżu łóżeczka – delikatne i płynne mieszanie się kolorów działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Stosując taśmę LED RGBW możesz również wyczarować efekt kominka – to wspaniała opcja wprowadzenia niezwykłego nastroju do salonu!

Podświetlenie LED RGB w pokoju gracza

 

Masz w domu fana gier komputerowych? Wykorzystując system RGB możesz w jego pokoju wyczarować centrum gamingowe. Po pierwsze możesz podświetlić komputer lub inne akcesoria. Najprostszym sposobem jest zamontowanie taśmy LED RGB w ramę biurka (np. na tylnej krawędzi) albo na ścianie czy półkach. Oczywiście, najlepiej w dedykowanym do tego profilu aluminiowym. Wykorzystanie odpowiedniego sterownika umożliwi fanowi gier swobodne zarządzanie niezwykłymi efektami świetlnymi i uatrakcyjni jego grę!

Więcej innowacyjnych produktów w technologii LED znajdziesz na www.designlight.pl