Profesjonalne oświetlenie LED daje ogrom możliwości aranżacyjnych. O tym, że warto zastosować te nie tylko efektowne, ale też bardzo praktyczne rozwiązania, nie trzeba nikogo przekonywać. Oświetlenie LED w profilach aluminiowych jest ekologiczne, ekonomiczne i nie zajmuje wiele miejsca, dlatego można zamontować je niemal wszędzie. Jakie profile podszafkowe wybrać, aby rezultat był imponujący?

Dobrze dobrane oświetlenie podszafkowe doskonale sprawdzi się w kuchni

Znaczenie profili podszafkowych dla oświetlenia LED
Decydując się na zakup taśmy LED bez żelu, musisz pamiętać, że do jej prawidłowego montażu niezbędny jest profil aluminiowy. Zabezpiecza on diody przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz odprowadza ciepło emitowane przez system oświetleniowy, co znacznie wydłuża jego żywotność. Na rynku istnieje kilka typów profili aluminiowych, które umieszcza się pod szafkami w różny sposób – dzięki temu każdy mebel można niebanalnie podświetlić. Umiejętnie osadzone taśmy LED od razu nadają wnętrzu nowoczesnego wyrazu, tworząc dekoracyjne linie i podkreślając formę zabudowy. Przede wszystkim jednak idealnie oświetlają przestrzeń roboczą, dlatego tak chętnie stosowane są w kuchni nad blatem.

Aby zamontować taśmę LED pod szafką, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni aluminiowy profil.

Najpopularniejsze modele podszafkowych profili aluminiowych
Najłatwiejszymi w montażu są profile aluminiowe nawierzchniowe (nakładane lub kątowe). Umieszcza się je na specjalnych uchwytach. Wklejone do nich taśmy LED mogą świecić na trzy różne sposoby, w zależności od wybranego modelu profilu. Chętnie wybierany LINE MINI służy do oświetlania na wprost, TRI-LINE MINI kieruje światło pod kątem, natomiast NEOLINE pozwala oświetlać blat i ścianę pod szafkami jednocześnie. Ostatnie z zaproponowanych rozwiązań daje największe pole do popisu, ponieważ można do niego dokleić nie jedną, a dwie taśmy LED.

Niestandardowe oświetlenie LED w meblach
Odmiennym typem profili aluminiowych są modele wpuszczane do uprzednio przygotowanego otworu w meblu. Największą popularnością cieszą się konstrukcje typu INLINE MINI XL oraz INLINE Z, które wyróżniają się niskim frezem. Efektem jest praktycznie niewidoczny profil i piękna linia światła wtopiona w mebel. Ciekawe rezultaty w wystroju wnętrz można też osiągnąć dzięki profilom wieńcowym SKYLINE. Umieszcza się je w dolnym wieńcu szafki kuchennej jako wygodne uchwyty, które dodatkowo oświetlają blat roboczy. Tego typu profile aluminiowe są nakładane lub nabijane na płytę.

Ostatnim krokiem w montażu oświetlenia podszafkowego jest podłączenie taśmy LED do zasilacza.

Montaż profili podszafkowych LED to nie wszystko
Należy pamiętać, że zamontowane oświetlenie LED trzeba jeszcze podłączyć do zasilacza o odpowiednim napięciu i mocy. Nie zapomnij także o wyborze wygodnego sterownika. Duży komfort użytkowania gwarantuje zestaw SELI, czyli sterownik RF z pilotem. Te i inne świetne pomysły na nowoczesne urządzenie kuchni lub innego wnętrza znajdziesz na stronie Design Light. Pozwól się zainspirować!