Niedostatek przestrzeni życiowej sprawia, że stajemy się niespokojni i nie czujemy się pewnie. Niejednokrotnie nie mamy możliwości, żeby kupić czy wynająć duże mieszkanie, wtedy zastanawiamy się jak optycznie je powiększyć, tak, żeby sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Zazwyczaj wykorzystujemy do tego kolorystykę czy minimalistyczne ustawienie wyposażenia często zapominając o możliwości wykorzystania najistotniejszego czynnika – światła.

Wizualnie większe

Pojawia się zatem pytanie jak wykorzystać oświetlenie do optycznego powiększenia pomieszczeń. To wszystko zależy z jakimi wnętrzami mamy do czynienia. Jeśli są to wysokie i wąskie pokoje możemy użyć natynkowych podłużnych lamp LED lub też zamontować na łączeniu ściany i sufitu profile LED, oba rozwiązania stworzą wrażenie przestrzenności. Jeśli mieszkamy w lokalu o standardowej wysokości sufitu lub nieco niższym warto pomalować sufit na kolor zdecydowanie jasny i wykorzystać to, że jasne kolory odbijają światło, rozpraszając je równomiernie w zależności od użytego źródła oświetlenia. Wtedy mamy możliwość użycia kinkietów lub reflektorów wyposażonych w żarówki LED, których strumień światła może być regulowany i może być skierowany na sufit, pozwoli to nieco unieść wizualnie sufit, co sprawi, że pomieszczenie będzie optycznie bardziej przestronne.

 

Design Light baner

Mały pokój oszczędny design

Mamy mały pokój a chcemy czegoś nowoczesnego i jednocześnie funkcjonalnego? W zasadzie nic prostszego. Wykorzystajmy możliwości, które daje nam kierunkowe oświetlenie LED i lampy optycznie powiększające przestrzeń. Wszystko w jednym: ekonomiczność diod LED, możliwość ich dowolnej aranżacji, wyboru odpowiedniego koloru i natężenia światła oraz nowoczesny design. Dobrze dobrane źródło światła, pomaga w dużym stopniu optycznie powiększyć małą przestrzeń oraz stworzyć odpowiedni i wyjątkowy klimat. Przede wszystkim musimy sprawić aby do pomieszczenia docierało jak najwięcej światła. Na początku zastanówmy się jak światło dzienne rozprasza się po pomieszczeniu – to jest podstawa. Unikajmy ciemnych, przytłaczających kolorów ścian, mebli i wyposażenia. Najważniejsze w doborze sztucznego oświetlenia w małych pomieszczeniach to reguła, by w małym pomieszczeniu pojawiło się wiele źródeł światła sztucznego.

Centralnie na suficie

Warto bardzo ostrożnie dobierać centralne światło sufitowe w małym pomieszczeniu. Dużym żyrandolem czy plafonem możemy nie tylko nie doświetlić odpowiednio pokoju, ale też duży żyrandol będzie zabierał i tak niewielką przestrzeń. Warto postawić na subtelne, oszczędne dekoracyjnie plafony wyposażone w energooszczędne diody LED lub tez odpowiednio umieścić oprawy sufitowe nawierzchniowe, jak EXD-1. Możemy również polecić reflektory lub halogeny, które posiadając ruchome głowice, pozwolą na skierowanie strumienia światła na sufit podnosząc go nieco do góry.

Oprawa halogenowa LED

Oprawa halogenowa LED

O czym należy pamiętać?

Małe mieszkanie powinno być jasne, dla naszego własnego komfortu. Jeśli lubisz kolory, zdecyduj się na charakterystyczne dodatki w żywych kolorach. Oświetlenie powinno nie tylko oświetlać przestrzeń, powinno stanowić element wystroju definiujący wielkość pomieszczenia. Dzięki odpowiednim zabiegom zastosowanym w wystroju wnętrz możemy optycznie powiększyć pokoje. Strumień światła LED skierowany na sufit odpowiednio doświetli pomieszczenie i pozwoli na uniesienie sufitu, co nada pomieszczeniu lekkości i wrażenia przestronności. Jeśli nasze pomieszczenia są wąskie i wysokie, możemy umieścić profile aluminiowe LED w łączeniu ściany z sufitem osiągając tym efekt przestrzenności. Stawiajmy na wyraźne źródło światła – słabe oświetlenie nadaje pomieszczeniu delikatności i kameralności, co optycznie zmniejsza mieszkanie.

Wspomniane w artykule produkty znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym – www.designlight.pl