Idealna łazienka to miejsce zarówno funkcjonalne, jak i sprzyjające relaksowi. Światło odgrywa w nim ważną rolę – wprowadza do wnętrza przyjazny klimat i dodatkowo może stanowić ciekawy element dekoracyjny. W nowoczesnej łazience coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii LED. Podpowiadamy, jak ją efektownie wykorzystać.

Oświetlenie LED zastosowane w łazience może być głównym źródłem światła, ale sprawdza się również jako oświetlenie punktowe czy dekoracyjne. Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm LED – są uniwersalne i dają nam mnóstwo możliwości aranżacyjnych.

Oświetlenie lustra

Ciekawym pomysłem na zastosowanie taśm LED w łazience jest wykorzystanie ich do oświetlenia lustra. Warto jednak pamiętać, że ten typ oświetlenia ma ułatwiać czynności przed lustrem, a nie oślepiać nas. Kto nie chce montować klasycznych kinkietów z żarówkami LED-owymi po bokach lustra, może zainstalować taśmę LED tuż za nim. Ten zabieg sprawi, że światło efektownie „rozleje się” po ścianie, ale jednocześnie subtelnie doświetli taflę lustra. Aby zrealizować ten pomysł, należy umieścić taśmę LED w aluminiowym profilu. Kto woli bardziej tradycyjne rozwiązania, może doświetlić lustro w bardziej klasyczny sposób – montując nad nim odpowiednią oprawę LED.

Oświetlenie LED pod wanną

Aby stworzyć w łazience niepowtarzalny klimat, można za pomocą taśm LED podświetlić wannę. To ciekawy akcent świetlny i jednocześnie dekoracyjny – subtelnie doświetla pomieszczenie i urozmaica wnętrze. Kto chce dodać wnętrzu łazienki większej oryginalności, może zastosować wielokolorową taśmę RGBW, aby zmieniać barwę światła wedle uznania lub ustawić tylko barwę białą. Ciekawym zabiegiem może być wykorzystanie programu imitującego ogień z kominka – wprowadzi do łazienki nastrojową atmosferę.

Oświetlenie półek i wnęk

Jeżeli decydujemy się na podświetlenie pólek, szafek a nawet wnęk w łazience, warto rozważyć zastosowanie kolorowego oświetlenia dekoracyjnego. Wprowadzi do pomieszczenia miłą atmosferę przytulności i relaksu, może ponadto wyeksponować jej poszczególne strefy. W takiej sytuacji warto zastosować taśmę RGB z odpowiednim sterownikiem, który umożliwia nam operowanie kolorami oświetlenia.

Linie światła w łazience

Za pomocą oświetlenia LED można w łazience w ciekawy sposób wydzielić poszczególne strefy tego pomieszczenia. To nie tylko bardzo efektowny zabieg designerski, ale również dodatkowe źródło światła. Tworzymy jednolite świecące linie, które mogą podkreślić i doświetlić przestrzeń nad umywalką lub obok wanny.

Aby osiągnąć te ciekawe efekty, przyda nam się nie tylko taśma LED, ale również odpowiedni zasilacz, musimy więc przemyśleć, gdzie go bezpiecznie ulokować. Aby zamontować taśmę LED, wystarczy ją odpowiednio umieścić w profilu aluminiowym, który dodatkowo można zabezpieczyć sanitarnym bezbarwnym silikonem. Linie światła można również zastosować podświetlając podwieszany sufit, np. montując taśmę LED wokół jego obwodu.