Zadaniem zasilacza LED jest dostosowanie dostępnego napięcia do wymagań urządzenia (oprawy, taśmy czy lampy LED), które zasilamy. Wybierając zasilacz, musimy zwracać uwagę na to, czy jest on przeznaczony specjalnie do oświetlenia LED oraz czy jego moc jest odpowiednia do mocy znamionowej urządzenia. Jak zatem dobrać odpowiedni zasilacz do taśmy LED? Odpowiadamy!
Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to sprawdzić, jaka jest maksymalna moc znamionowa jednego metra naszej taśmy LED oraz jej długość. Informacje te podane są w specyfikacji produktu, a często w samej jego nazwie. Moc wyrażona jest zawsze w watach (W).
Gdy dysponujemy tymi danymi, mnożymy moc jednego metra taśmy razy jej długość (lub długość odcinka, który chcemy zastosować), a następnie dodajemy 10% zapasu. Otrzymany wynik wskazuje nam potrzebną moc zasilacza do taśmy LED.
Zasilacz LED 30W z gniazdami MINI – link
Zasilacz do LED Premium 12V DC 216W – link
Układ zasilający do LED 12V DC 16W z rozdzielaczem 6-pkt. – link

Przykład:
Chcemy zastosować 5-metrowy odcinek taśmy LED o mocy jednego metra wynoszącej 6W. Układamy proporcję: proszę zmienić parametry w przykładzie
1 m – 6W
5 m – x
x = 5 m *6W
x = 30W

Następnie doliczamy 10%:

30W * 110% = 33W
Zasilacze do oświetlenia LED

Potrzebujemy zatem zasilacza o mocy nie mniejszej niż 33W. Może on być nawet dużo mocniejszy, w żadnym razie jednak nie słabszy od wyliczonej wartości. Pamiętajmy również, że zasilaczy nie można ze sobą łączyć. Połączenie dwóch zasilaczy o mniejszej mocy nie umożliwi podłączenia dłuższego odcinka taśmy. Możemy za to podzielić taśmę na kilka odcinków i każdy z nich podłączyć do osobnego zasilacza LED.

Szeroki wybór zasilaczy LED znajdziesz w ofercie sklepu Design Light. O tym, co świadczy o dobrej jakości zasilacza LED, pisaliśmy w poprzednim artykule – zachęcamy do lektury!