Taśmy LED to efektowne i uniwersalne rozwiązanie, ale ich wybór może okazać się kłopotliwy, zwłaszcza jeśli niewiele mówią nam fachowe opisy. Ale od czego są specjaliści z Design Light! Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestaw porad, z którego dowiecie się, czym warto się kierować przy wyborze taśmy LED.
Po pierwsze: rodzaj taśmy LED
Często zakup taśmy LED sprowadzamy do wyboru między taśmą w żelu i bez. Przykładowo, taśma bez żelu w połączeniu z kloszem mlecznym (tzw. opalem) pozwala uzyskać ciekawy efekt rozproszenia światła. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Aby móc cieszyć się wysoką skuteczność świetlną, szukaj taśm z nowoczesnymi diodami LED typu 2835. To właśnie diody zwykle definiują rodzaj taśmy LED, ponieważ m.in. od nich zależy efektywność świecenia – czyli to, co w taśmach najważniejsze.
Po drugie: strumień świetlny
Planując aranżację pomieszczenia, warto zastanowić się, jaka ilość światła będzie Ci potrzebna w danym miejscu. Standardowo przedpokój nie musi być oświetlony tak mocno jak choćby łazienka czy kuchnia. Ilość światła, jaką dostarcza dane źródło, zależy od strumienia świetlnego, który wyrażany jest w lumenach (lm). Zwracaj więc uwagę na ten parametr, gdy będziesz porównywać różne taśmy LED – im więcej lumenów, tym więcej światła!
Po trzecie: skuteczność świetlna
Wcześniej wspomnieliśmy, że taśmy z diodami typu 2835 cechują się wysoką skutecznością świetlną. Co to właściwie znaczy? Skuteczność to nic innego jak stosunek strumienia świetlnego do mocy, a więc będzie wyrażana w lumenach na wat (lm/W). Mocą kierujemy się np. przy wyborze odpowiedniego zasilacza.
Ale jest jeszcze jeden ważny czynnik, od którego zależy efektywność danej taśmy LED. Mowa o współczynniku oddawania barw, czyli CRI. Im wyższe CRI, tym naturalniej prezentują się oświetlane przedmioty. Taśmy z diodami 2835 wykazują CRI wyższe niż 80, co pod tym względem czyni je jednymi z najlepszych na rynku.
Po czwarte: zagęszczenie diod LED
Taśma taśmie nierówna m.in. ze względu na różną liczbę diod na danym odcinku. Standardowo taśmy mają szerokość 8 mm i 60 diod na metr (60 LED/m). Oznacza to, że 1 moduł taśmy zawiera 3 diody na każde 5 cm. Dużo? Mało? To zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli taśma ma mieć charakter głównie dekoracyjny, spokojnie wystarczą 3 diody na 10 cm. Jeżeli jednak zależy Ci na mocnym świetle użytkowym, wybierz taśmę typu 120 LED/m lub więcej – wtedy w 1 module znajdziesz 3 diody na 2,5 lub 1,25 cm. W ten sposób dobrze oświetlisz funkcjonalną przestrzeń.
Pamiętaj również, że im więcej diod, tym bardziej jednolita będzie linia światła. Mówiąc praktycznie – diody nie będą dostrzegalne przy dużym ich zagęszczeniu.
Po piąte: budowa taśmy LED
Taśma LED to nie tylko diody, lecz także rezystory, podkład czy ścieżki miedziane. To wszystko stanowi o wytrzymałości i żywotności danej taśmy. Dlatego przy zakupie warto postawić na taśmy LED typu Premium. Oprócz nowoczesnych diod są one też wyposażone w gruby podkład PCB, wzmocnione ścieżki miedziane i dobrej jakości rezystory. Dzięki tym elementom taśma nie przegrzewa się i świeci jednolicie na każdym odcinku.
Jak widzisz, kryteriów wyboru taśmy LED jest przynajmniej kilka. Podstawowa wiedza o nich pozwoli Ci lepiej dopasować produkt do swoich potrzeb i oczekiwań, a w efekcie – czerpać czystą przyjemność z pięknie oświetlonych wnętrz. Więcej inspiracji oświetleniowych znajdziesz na designlight.pl.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.