Światło to kluczowa kwestia, gdy aranżujemy wnętrze domu. Właściwie dobrane pozwala nie tylko stworzyć odpowiedni nastrój, ale również podnosi funkcjonalność każdego z pomieszczeń i ułatwia korzystanie z niego. Odpowiednia barwa światła nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale również może zdobić wnętrze, w którym przebywamy. Dowiedz się, jak dobierać oświetlenie LED do poszczególnych stref w Twoim domu.

Przy planowaniu oświetlenia ważne jest, aby dobrać barwę oraz natężenie światła do typu konkretnego wnętrza, aby w pełni wykorzystać jego funkcjonalność. Co jest najważniejsze w oświetleniu? Aby upodobnić światło sztuczne do naturalnego – to gwarancja naszego dobrego samopoczucia. Dobrze zaplanowane oświetlenie domu zapewnia komfort, wygodę oraz daje nam więcej możliwości aranżacyjnych.

Rodzaje oświetlenia

Planując oświetlenie w domu warto wziąć pod uwagę trzy rodzaje światła: ogólne, punktowe oraz dekoracyjne. Wykorzystując ich zalety, możemy zyskać efekt, na jakim nam zależy oraz nadać aranżacjom wyjątkowy charakter. Oświetlenie ogólne, kluczowe w każdym wnętrzu, powinno być umieszczone w centralnym punkcie pokoju. Miejscowe doświetla konkretne strefy, w których działamy np. przestrzeń, w której gotujemy, czytamy lub wykonujemy czynności pielęgnacyjne. Z kolei oświetlenie dekoracyjne pozwala nam wprowadzić do wnętrza domu pożądany nastrój  i wyeksponować konkretne detale. Zastosowanie tych trzech typów daje nam nieograniczone możliwości!

Typ oświetlenia a rodzaj wnętrza

W każdym pomieszczeniu sprawdza się inny typ oświetlenia: punktowe doskonale doświetla takie strefy jak hol, łazienka czy kuchnia, podczas gdy w salonie czy sypialni sprawdzają się świetlne elementy dekoracyjne z wykorzystaniem taśm LED. Właśnie w sypialni coraz częściej rezygnuje się ze światła górnego (sufitowego) na rzecz dekoracyjnego oświetlenia wnęk, półek czy garderoby. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również zastosowanie taśm LED do doświetlenia zagłówka łóżka lub jego podestu, a także zamontowanie ich w celu oświetlenia wnętrza garderoby i strefy wokół niej.

W kuchni niezastąpione jest oświetlenie pod szafkami, które ułatwia pracę na blacie  kuchennym – tu sprawdzają się taśmy LED oraz oprawy podszafkowe. We wnętrzu kuchennym znaczącą rolę pełnią również systemy oświetleniowe do szafek i szuflad – pozwalają komfortowo korzystać z mebli kuchennych.

Łazienka wymaga światła, które ułatwia zabiegi pielęgnacyjne przed lustrem, dlatego oświetlenie punktowe przy lustrze lub za pomocą taśmy LED wokół tafli sprawdzi się tutaj idealnie. Również za pomocą taśm można w efektowny sposób wydzielić strefą kąpielową, montując oświetlenie LED np. w fugach pomiędzy kaflami na ścianie lub podłodze. Do takiego działania sprawdzą się profile aluminiowe, które, dzięki odpowiedniej budowie, sprawdzą się nawet w miejscach narażonych na działanie wilgoci.

W pomieszczeniach typu hol czy przedpokój sprawdzają się zarówno listwy LED, jak i oprawy punktowe o różnych kształtach. Wykorzystuje się je jako doświetlenie lustra czy schodów – w ten sposób pomieszczenia stają się bardziej funkcjonalne i przyjazne podczas użytkowania.

Barwa światła we wnętrzu

Każde z pomieszczeń w domu wymaga innego rodzaju oświetlenia – znaczenie ma tutaj nie tylko natężenie światła, ale również jego barwa. Wyrażana w Kelwinach (K) barwa światła pozwala na odpoczynek i relaks albo sprzyja skupieniu i pracy. Światło o barwie białej ciepłej (2700-3200 Kelwinów) doskonale sprawdza się zwłaszcza w strefach dziennych – salon, sypialnia, ponieważ wpływa kojąco na nasze samopoczucie i umożliwia nam pełen relaks. Z kolei barwa biała neutralna (4000-4500 Kelwinów) sprawdza się w pomieszczeniach użytkowych, takich jak biura czy gabinety. To doskonały wybór np. do domowego gabinetu, w którym potrzebujemy energii do pracy i skupienia. Światło o takiej barwie sprawia, że nie odczuwamy senności. Dobierając światło do konkretnych pomieszczeń, wybierajmy innowacyjne rozwiązania, które pozwalają sterować barwą i natężeniem oświetlenia – tu z pomocą przychodzą zaawansowane technologicznie taśmy, np. RGB lub RGBW. Dzięki nim możemy dowolnie zmieniać kolor światła oraz wybierać program świecenia według naszych potrzeb.

Wszystkie typy oświetlenia z wykorzystaniem energooszczędnej i innowacyjnej technologii LED oraz niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie na https://designlight.pl/