Na to pytanie chciałoby się odpowiedzieć prosto: na suficie! To jednak niestety nie wyczerpuje tematu. Szczególnie ważny jest odpowiedni dobór oprawy sufitowej do pomieszczenia, a także to, jak rozmieścimy poszczególne lampy. Drobna porcja fachowych porad może okazać się przydatna każdemu, kto wybiera nowoczesny sposób oświetlenia swojego wnętrza. Zapraszamy!

Punktowe oświetlenie montowane w podwieszanym suficie ma wiele zalet. Niewielkie oprawy nie zajmują przestrzeni ani nie rzucają się w oczy. Przestrzeń nad takim sufitem stanowi dobre miejsce, by ukryć wszelkie okablowanie i osprzęt, dzięki czemu elementy te nie pozostają widoczne i tym samym nie zaburzają odbioru wnętrza. Pomieszczenie zyskuje zatem nie tylko na estetyce, lecz także na funkcjonalności. Co więcej, punktowe oświetlenie sufitowe LED umożliwia skoncentrowanie wiązki świetlnej na wybranym obiekcie lub obszarze, dzięki czemu to od nas zależy, jaką funkcję będzie ono pełnić. Wygoda tego rozwiązania przejawia się również w jego uniwersalności. Niezależnie od tego, czy preferujemy stricte nowoczesny wystrój pomieszczeń, czy bardziej klasyczne klimaty – wpuszczane oprawy sufitowe z pewnością spełnią swoje zadanie.

Jak dobrać moc lampy sufitowej?
Walorem wpuszczanych lamp sufitowych jest to, że nadają się do każdego pomieszczenia. Nie w każdym jednak powinniśmy stosować takie same żarówki. Jeśli zależy nam na delikatnym, nastrojowym i przyjemnym dla oka oświetleniu, np. do sypialni, powinniśmy wybrać źródła o słabszej mocy. Z kolei w pomieszczeniach, gdzie ważna jest doskonała widoczność, takich jak łazienka czy kuchnia, właściwym wyborem będą silniejsze oprawy LED. Liczbę watów warto dostosować też do dominujących w pomieszczeniu barw. Jeśli posiadasz ciemne meble lub ściany, rozjaśnij wnętrze nieco, wybierając mocniejsze żarówki.
oświetlenie sufitowe led

Zwróć również uwagę na sposób umiejscowienia poszczególnych lamp, zwłaszcza jeśli odgrywają one rolę oświetlenia głównego. Nie dopuść do tego, by powstały zacienione strefy między punktami LED, jednocześnie nie przesadzając w drugą stronę – zbyt duże zagęszczenie źródeł światła może okazać się męczące dla oczu.

Każdy rodzaj oświetlenia wymaga przemyślenia. Nie inaczej jest w przypadku lamp sufitowych. Jeśli szukasz inspiracji w tym zakresie, odwiedź nasz sklep z oświetleniem LED. Przeczytaj również artykuł o tym, dlaczego oprawa stropowa jest potrzebna.