Ile razy zdarzyło Ci się zostawić włączone światło w którymś z pomieszczeń? A może zdarza się to pozostałym domownikom? Dziś opowiemy Ci o prostym rozwiązaniu, które nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, lecz także pozwala obniżyć rachunki za prąd.

Automatyczne wyłączniki światła pomagają zaoszczędzić na prądzie.

Automatyczne sterowanie oświetleniem w pomieszczeniach

Do miejsc najbardziej narażonych na niepotrzebne emitowanie światła należą wszelkiego rodzaju ciągi komunikacyjne: korytarze, przedpokoje, półpiętra czy przedsionki. Choć spędzamy w nich statystycznie najmniej czasu, bywa tak, że pomieszczenia te pozostają oświetlone zbyt długo. Generują przez to zupełnie niepotrzebne wydatki, które umykają naszej uwadze podczas okresowych rozliczeń.

Rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć zużycie prądu w korytarzach i przedsionkach do niezbędnego minimum są automatyczne wyłączniki światła. Mowa konkretnie o urządzeniach wyposażonych w czujniki PIR, których działanie opiera się na inteligentnym wykrywaniu ruchu. Dzięki nim światło zapala się automatycznie, gdy przechodzisz przez pomieszczenie, a następnie gaśnie, jeżeli przez dłuższą chwilę żaden ruch nie zostanie zarejestrowany. W ten sposób, wchodząc na klatkę schodową w domu lub przechodząc pomiędzy pokojami, nie tylko nie musisz szukać włącznika, ale też eliminujesz ryzyko pozostawienia włączonego światła na dłużej, niż to potrzebne.

Wyłącznik z czujnikiem PIR świetnie sprawdzi się w przedpokoju, holu lub na klatce schodowej.

Wyłączniki automatyczne PIR w szafach i garderobach

Zupełnie innym rodzajem miejsc, w których świetnie sprawdzą się automatyczne wyłączniki PIR, są garderoby (rozumiane jako niewielkie pomieszczenia) oraz szafy. Zwłaszcza te zabudowane bądź wbudowane we wnęki i zwykle przeznaczone na większą ilość odzieży czy innych przedmiotów. Światło w takim miejscu pozwala łatwo odnaleźć to, czego szukasz.

Takie rozwiązanie przydaje się chociażby w okresie jesienno-zimowym. Wyobraźmy to sobie: jest jeszcze ciemno, a Ty właśnie wychodzisz, nie chcąc budzić innych domowników. Zamiast zapalać światło w całym pomieszczeniu, uchylasz tylko szafę i już bez trudu przeglądasz trzymane tam rzeczy. Automatyczny wyłącznik działa tak samo jak w przypadku korytarza – reaguje na Twój ruch lub jego brak, odpowiednio włączając i wyłączając praktyczne oświetlenie LED do szaf każdego typu.

Automatyczne sterowanie oświetleniem znajdzie zastosowanie również w szafie i garderobie.

Najpopularniejsze automatyczne wyłączniki światła LED

Osoby, które cenią sobie praktyczne i ekonomiczne podejście do oświetlenia, spośród dostępnych na rynku wyłączników LED chętnie wybierają:

  • wyłącznik DELI 2 – zestaw składający się ze sterownika RF i bezprzewodowego sensora PIR, przeznaczony do szafy lub garderoby z wieloma drzwiami;
  • wyłącznik PIR GD500, który włącza oświetlenie po wykryciu ruchu w zasięgu maksymalnie 6 m – pasuje do oświetlenia 230V AC o maksymalnej mocy 500W;
  • wyłącznik zmierzchowy Z1, który włącza oświetlenie o zmierzchu i wyłącza o świcie – przeznaczony do oświetlenia 230V AC o maksymalnej mocy 2000W.

Niektóre wyłączniki, jak np. wspomniany DELI 2, posiadają dodatkową funkcję ściemniania i rozjaśniania oświetlenia. Inne z kolei pozwalają na ustawienie poziomu natężenia światła lub czasu.

Po więcej przykładów akcesoriów do automatycznego sterowania oświetleniem LED zapraszamy do sklepu internetowego designlight.pl.