Popularność wysp kuchennych nie słabnie. Wręcz przeciwnie – przestały one być już domeną dużych domów, a coraz częściej pojawiają się również w mieszkaniach. Jak się okazuje, nawet niewielka wyspa może znacząco ułatwić pracę w kuchni. Podpowiadamy, jak ją zaaranżować.
Co dla wielu może być zaskakujące, idea wysp kuchennych wywodzi się aż z początku XIX wieku. W bogatych rezydencjach tamtych czasów kuchnia była elementem zaplecza, po którym poruszała się tylko służba domowa. Podczas gdy gospodarze spożywali posiłki w jadalni, osoby pracujące w kuchni miały do tego specjalnie wydzielone miejsce. Była nim właśnie wolnostojąca część zabudowy, którą dziś nazwalibyśmy wyspą kuchenną. Około sto lat później modernistyczny architekt Frank L. Wright wprowadził ten pomysł do swoich aranżacji na potrzeby amerykańskich domów należących do średniej klasy społecznej. Od tamtej pory można było spotkać je coraz częściej jako użyteczny element wnętrza, oddzielający przy okazji kuchnię od salonu. Prawdziwy boom na wyspy kuchenne zaczął się jednak w latach 60., a w Polsce dopiero pod koniec XX wieku.
Współczesna moda na wyspy kuchenne
Wygląd wysp kuchennych zwykle idzie w parze z aktualnie panującą modą na wystrój tego pomieszczenia. W ostatnich latach w polskich domach bardzo popularny był styl skandynawski, który charakteryzuje się prostymi formami i bielą w połączeniu z drewnem. Dziś coraz częściej można spotkać się z kuchniami skąpanymi w zdecydowanych i ciemnych kolorach, takich jak granat, zieleń czy czerń.
Kluczowa przy podejmowaniu decyzji o wyspie kuchennej okazuje się jednak jej funkcjonalność. Jest to bowiem miejsce, przy którym wykonujesz część pracy w kuchni i które znacznie ułatwia ci jej organizację. Dzięki niemu masz do dyspozycji większą powierzchnię do przygotowywania potraw, a do tego łatwiej przemieszczasz się między blatem roboczym a piekarnikiem czy zmywarką. W niektórych wyspach montuje się ponadto płytę grzewczą lub zlewozmywak. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i wygodne, choć wymaga odpowiedniego poprowadzenia instalacji wodnej lub elektrycznej wewnątrz wyspy. Nad wyspą można również zamontować okap lub stylowe, wiszące lampy. Troszkę więcej zachodu, ale efekt może być tego wart.
Wyspa kuchenna zapewnia także dodatkowe miejsce na szafki i szuflady, w których możesz przechowywać kuchenne przybory. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na przedłużany blat, może ona pełnić również funkcję stołu, przy którym domownicy będą spożywać przygotowane wcześniej w tym samym miejscu posiłki. Pozwoli ci to zaoszczędzić lub zyskać dodatkową przestrzeń. Przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujesz jadalnią, a z różnych powodów nie chcesz przenosić jedzenia do salonu (nawet jeśli jest on połączony z kuchnią, możesz traktować go jako strefę stricte wypoczynkową).
Gniazda meblowe do wyspy kuchennej
Aby umożliwić sobie pracę z urządzeniami elektrycznymi na wyspie kuchennej, warto przewidzieć miejsce na gniazdo meblowe wpuszczane w blat. Dlaczego wpuszczane, a nie nawierzchniowe? Ponieważ dzięki temu nie będzie przeszkadzać ci podczas pracy na blacie ani nie zaburzy jego estetyki. Gniazda takie jak Lift Box czy Tetra Box wysuniesz po ich wciśnięciu – możesz do nich podłączyć trzy lub nawet cztery urządzenia jednocześnie. Niektóre modele działają automatycznie i posiadają specjalne zabezpieczenie zapobiegające przypadkowemu wsunięciu, gdy wtyczka nie została wyjęta – jak na przykład Lift Box Automatyczny.
Praktyczne i dekoracyjne oświetlenie wyspy kuchennej
Nieodłącznym elementem dobrze przystosowanej wyspy kuchennej jest jej oświetlenie. Najczęściej oświetla się wnętrza szuflad, czemu służą specjalne oprawy LED, takie jak na przykład Polarus P. Tego typu oprawy działają za pomocą inteligentnego wyłącznika zbliżeniowego. Światło włącza się natychmiast po wysunięciu szuflady i gaśnie chwilę po jej zamknięciu. A jeśli zechcesz pokusić się o coś dekoracyjnego, to ciekawym rozwiązaniem będą profile cokołowe Floor Line z taśmą LED. Przymocowane do dolnej części wyspy kuchennej, zapewnią ciekawy efekt świetlny, dostrzegalny szczególnie z perspektywy salonu.
Aby poznać więcej akcesoriów oświetleniowych, które sprawdzą się w przypadku wyspy kuchennej (a także w całej kuchni), odwiedź stronę naszego sklepu designlight.pl. Zapraszamy!
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.