Wielu z nas, gdy rozpoczyna remont lub urządza zupełnie nową przestrzeń do życia, myśli przede wszystkim o meblach, kolorze ścian czy rodzaju podłogi. To wszystko rzeczy bardzo istotne, ale bywa, że gdzieś w tym wszystkim gubi się jedno – oświetlenie. Mamy niestety w zwyczaju spychać ten temat na dalszy plan, tymczasem jest to spory błąd!
Dobrze urządzony dom to taki, w którym od początku myśli się o oświetleniu. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jego wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie jest naprawdę znaczący. Aby uniknąć poprawek i trudności na późniejszych etapach remontu, zebraliśmy dla Ciebie 5 porad, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać rolę światła w Twoim wymarzonym wnętrzu.
#1 Zaplanuj strefy oświetlenia
Oświetlenie w domu może pełnić różne funkcje. W zależności od tego rozróżniamy oświetlenie:
- główne (centralne),
- funkcyjne (strefowe)
- i dekoracyjne.
O rodzajach tych opowiemy dokładniej w kolejnych punktach. Na początku skupmy się na tym, by w ogóle uruchomić w sobie takie myślenie. Co to oznacza w praktyce?
Planując zagospodarowanie danego pomieszczenia, podziel je na 3–4 strefy, po czym zastanów się, które z nich powinny być lepiej oświetlone, a w których spokojnie wystarczy blask głównej lampy. Miejscem, jakie warto doświetlić, jest np. blat kuchenny, wyspa czy stół w jadalni. Z kolei w przypadku strefy wypoczynkowej w salonie najlepiej zdać się na oświetlenie centralne, by nie przesadzić z poziomem jasności.
#2 Dostosuj ilość i barwę oświetlenia do typu wnętrza
A skoro mowa o poziomie jasności – każde pomieszczenie rządzi się swoimi prawami. Z reguły najsilniej oświetlamy kuchnię i łazienkę ze względu na charakter wykonywanych tam czynności. Możesz to zrobić, zwiększając liczbę opraw lub moc żarówek LED (adekwatnie do wielkości przestrzeni). To również pomieszczenia, gdzie najlepiej sprawdzi się światło o barwie białej neutralnej, które ułatwia prace wymagające skupienia i dokładności.
Z kolei salon czy sypialnia służą nam przede wszystkim do wypoczynku, dlatego oświetlenie może tam być słabsze niż w kuchni czy łazience. Podobnie ma się sprawa z przedpokojem ze względu na jego specyficzną rolę. Do tych pomieszczeń polecamy światło o barwie białej ciepłej. Sprzyja ono relaksowi i wyciszeniu się.
#3 Pamiętaj o funkcjonalności
Mówiąc o strefach funkcyjnych, wspomnieliśmy o blacie roboczym i wyspie kuchennej. Tego typu miejsc w domu jest jednak więcej. Są to chociażby: szafa na ubrania w sypialni, szuflady z przyrządami do gotowania w kuchni czy lustro w łazience. Do każdego z tych obiektów możesz zastosować osobne oświetlenie, które ułatwi Ci wykonywanie codziennych czynności. Z kategorii oświetlenia strefowego polecamy zwłaszcza:
- listwę podszafkową LED FUTURA XC do oświetlenia blatu kuchennego,
- oprawę łazienkową LED AMBER do lustra,
- oprawę LED POLARUS P do szuflad,
- drążek LED RELING SLIM do szafy,
- oprawę łóżkową MODUS TOUCH USB.
W przypadku miejsc o podwyższonym stopniu wilgotności, gdzie w dodatku istnieje ryzyko zachlapania (łazienka, kuchnia), pamiętaj, by zwracać uwagę na stopień ochronny opraw LED – zalecamy wybierać te z oznaczeniem IP44.
#4 Wykorzystaj dekoracyjny potencjał światła
O ile oświetlenie centralne czy strefowe powinniśmy planować z wyprzedzeniem, o tyle inaczej wygląda sprawa z oświetleniem dekoracyjnym. To zazwyczaj dopasowujemy do wyposażenia, które już posiadamy, i stylu wnętrzarskiego, na jaki się zdecydowaliśmy. Zastanów się więc, w jaki sposób światło może uatrakcyjnić wygląd Twojej przestrzeni, nadać jej wyjątkowego charakteru lub wyeksponować określone walory.
Przykładem ciekawego wykorzystania dekoracyjnej roli światła mogą być podświetlane półki w salonie (w przypadku półek szklanych w meblach świetnie sprawdzą się klipsy LED). Coraz więcej osób decyduje się też na sterowniki z funkcją ściemniania, które pozwalają regulować natężenie światła w poszczególnych pomieszczeniach. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, warto docenić możliwości dekoracyjne oświetlenia LED – bywają naprawdę imponujące!
#5 Zadbaj o energooszczędność
Nie bez powodu rozmawiamy cały czas o oświetleniu LED. Na koniec warto podkreślić, że choć na rynku wciąż dostępne są różne rodzaje oświetlenia, to właśnie LED-y cieszą się największą popularnością i jak na razie nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Wysoka energooszczędność i nieporównywalnie większa żywotność niż w przypadku tradycyjnych żarówek (czy nawet halogenów) mają w tym swoją zasługę. Do tego dochodzi jeszcze szereg innych przewag, ale o tym już pisaliśmy chociażby TUTAJ. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak życzyć Ci udanej przygody z aranżacją oświetlenia w domu – mamy nadzieję, że choć odrobinę udało nam się pomóc. J
Więcej inspiracji i porad znajdziesz na designlight.pl.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.