Oświetlenie ledowe, pomimo ponad stuletniej historii, na rynku pojawiło się dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku. Od tamtej pory gości w domach, biurach, zakładach i przestrzeni publicznej. Dziś technologia LED stanowi około połowy światowego rynku oświetlenia – nie bez przyczyny.
Tym, co początkowo zniechęcało konsumentów do inwestowania w oświetlenie LED, była jego stosunkowo wysoka cena, jednak wraz z systematycznym upowszechnianiem się LED-ów stawała się ona coraz niższa. Dziś już nie odstrasza, a zalety żarówki ledowej sprawiają, że klasyczne oświetlenie odchodzi do lamusa.
Po pierwsze: efektywność energetyczna
Jednym z głównych atutów oświetlenia LED jest energooszczędność. Straty powstałe podczas przetwarzania prądu w światło są bardzo niewielkie, dzięki czemu udaje się zużyć do 90% mniej energii przy zachowaniu pełnej intensywności świecenia. To z kolei znacząco przekłada się na oszczędności finansowe, szczególnie w przypadku pomieszczeń, gdzie często świeci się światło. Żarówki LED górują również nad energooszczędnymi świetlówkami, które aby osiągnąć pełną moc świecenia, muszą najpierw się rozgrzać, zużywając przy tym dodatkową energię.
Po drugie: żywotność
Tradycyjna żarówka żarowa świeci średnio przez 1 000 h. Nieco lepsze wyniki osiąga żarówka halogenowa: ok. 5 000 h, a jeszcze dłużej może działać świetlówka: od 8 000 h do 20 000 (przy statecznikach nowej generacji). To i tak marne wyniki w porównaniu z żarówką ledową, której średnia żywotność wynosi 50 000 h, a zdarza się, że nawet dwa razy więcej – przy zachowaniu takiej samej intensywności strumienia świetlnego. Łatwo zatem przeliczyć, że na jedną wymianę żarówki ledowej przypada kilka wymian świetlówki i kilkadziesiąt wymian żarówki żarowej – trzeba przyznać, że różnica jest niebagatelna. Ponadto żarówki LED nie przestają nagle świecić, gdy ich czas dobiega końca, lecz powoli tracą jasność. A to daje nam dodatkowe godziny użytkowania.
Po trzecie: estetyka
Zalety oświetlenia LED nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii technicznych. Dla osób dbających o wygląd wnętrz diody LED będą atrakcyjne ze względu na liczne sposoby aranżacji, z których większość nie jest możliwa do osiągnięcia przy zwykłych żarówkach. Diody LED są uniwersalne w zastosowaniu, posiadają szeroki zakres barw do wyboru i wysoki współczynnik oddawania barw. Unikatowość ich zastosowań estetycznych można sprawdzić, wykorzystując diody użyte w taśmach ledowych, oprawach sufitowych LED czy oprawach meblowych LED.
Po czwarte: bezpieczeństwo użytkowania
Oświetlenie ledowe wymaga relatywnie niskiego napięcia do zasilania. Dzięki temu nawet w przypadku złożonych z wielu diod, 12-woltowych urządzeń LED nie ma ryzyka silnego porażenia. Niewielka jest również temperatura pracy diod, a co za tym idzie – nie nagrzewają się one tak jak ich poprzedniczki. Nie są więc w stanie spowodować pożaru ani doprowadzić do przepalenia się przewodów. Są ponadto dużo odporniejsze na wstrząsy i wibracje niż zwykłe żarówki, co przekłada się na ich trwałość oraz bezpieczeństwo osób i obiektów znajdujących się w bliskiej odległości.
Po piąte: ekologiczność
I wreszcie – oświetlenie LED z pewnością zadowoli wszystkich tych, dla których nie bez znaczenia jest dbałość o środowisko naturalne. Pełna biodegradacja, brak niebezpiecznych dla przyrody substancji i długa żywotność sprawiają, że LED-y są najlepszym rozwiązaniem również ze względu na aspekt ekologiczny.
Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego oświetlenie LED cieszy się tak dużą popularnością, mamy nadzieję, że powyższe powody rzuciły Ci (nomen omen) jasne światło na to zagadnienie. Zalet żarówki ledowej jest znacznie więcej, jednak to właśnie ze względu na pięć wyżej opisanych cech: energooszczędność, żywotność, estetykę, bezpieczeństwo i ekologiczność wybiera się je najczęściej.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.