Oświetlenie LED podbija świat. Pozwala oszczędzać energię, ma olbrzymi wpływ na nasze zachowania ekologiczne i umożliwia tworzenie ciekawych rozwiązań we wnętrzu. Niestety, brak odpowiedniej wiedzy na temat, pośpiech oraz ignorowanie istotnych wskazówek, mogą nam przysporzyć problemów. Przeczytajcie, jak w odpowiedni sposób podłączyć w domu lub biurze oświetlenie LED.
Rada 1: Przed instalacją przeczytaj instrukcję każdego produktu.
Brzmi banalnie, ale to ważna kwestia. Najczęstszym błędem podczas podłączania oświetlenia LED jest wykonywanie prac „na pamięć” lub według zasłyszanych porad. Aby uniknąć uszkodzenia urządzeń i zachować pełne bezpieczeństwo, zalecamy zapoznanie się z załączonymi w opakowaniach ulotkami produktowymi. Możesz również odwiedzić nasz kanał poradnikowy na Youtube i obejrzeć materiał video lub zeskanować QR kod z opakowania, który poprowadzi Cię do filmu instruktażowego.
Rada 2: Sprawdź rodzaj napięcia wszystkich akcesoriów, które chcesz podłączyć.
Do oświetlenia ledowego potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, które konieczne są do zasilenia oprawy czy taśmy LED, a także do sterowania światłem. Może to być prosty wyłącznik na zasadzie włącz-wyłącz albo bardziej zaawansowany ze ściemniaczem lub innymi dodatkowymi trybami pracy. Warto sprawdzić, czy wszystkie elementy układu są na 12V DC czy może 24V DC. Ważne: wszystkie elementy instalacji muszą mieć takie samo napięcie.
Prawidłowo zamontowane taśmy LED gwarantują równomierne oświetlenie, odpowiednie rozproszenie emitowanego światła oraz pożądany przez Ciebie efekt końcowy.
Rada 3: Upewnij się, czy zasilacz ma odpowiednią moc.
Dla zapewnienia ciągłej i bezpiecznej pracy, zalecamy Ci zastosowanie zasilacza o większej mocy w stosunku do sumarycznej mocy obciążenia całego planowanego przez Ciebie oświetlenia LED lub nawet kilku urządzeń. Szacuje się, że ten zapas powinien wynosić ok. 10-20%. Przypominamy, że nasze produkty posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem, a dodatkowo niektóre z nich mają wbudowaną diodę sygnalizującą przeciążenie.
Odpowiednio dobrany zasilacz i sterownik to gwarancja powodzenia. Ich moc musi być dobrana do Twoich oczekiwań, typu oświetlenia oraz zastosowania. Możesz również wybrać zasilacz o większej mocy w stosunku do całkowitej mocy planowanej przez Ciebie instalacji LED.
Rada 4: Nie obcinaj przewodów i wtyczek przy produktach!
Większość naszych produktów w celu łatwego podłączenia i wygody użytkownika wyposażona jest w dwa przewody: z gniazdem oraz wtyczką mini. To dzięki systemowi micro konektor, można łatwo, „na klik”, podłączyć cały układ oświetleniowy. Zdarza się, niestety, że klient obcina wtyczki i dochodzi wówczas do zamiany polaryzacji i uszkodzenia produktów. Nie rób tego!
Rada 5: Nie łącz ze sobą taśm LED w odcinki dłuższe niż 5 metrów.
Takie działanie skutkuje tym, że taśma LED świeci nierównomiernie ze względu na spadki napięcia. Pamiętaj również, że taśmę zawsze należy łączyć równolegle, a nie szeregowo – każdy odcinek taśmy LED do 5 metrów musi być podłączony przewodami do zasilacza.
Rada 6: Stosuj aluminiowe profile do taśm LED.
Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości profili z anodowanego aluminium, zadbasz o żywotność taśmy LED i trwałość Twojej instalacji. Profile gwarantują stabilne umocowanie taśmy, prawidłowe odprowadzanie ciepła, optymalnie rozpraszają światło oraz zapewniają taśmie ochronę przed kurzem i pyłem. Taśma LED z profilem aluminiowym może pracować nawet kilkakrotnie dłużej niż w przypadku instalacji bezpośrednio na meblu, ścianie czy suficie.
Profile aluminiowe oferują mnóstwo ciekawych rozwiązań oświetleniowych – we wnętrzu oraz do oświetlenia mebli. Ważne, aby dobrze dobrać ich typ, sposób montażu oraz długość do rodzaju taśmy oraz Twoich potrzeb.
Rada 7: Nie montuj taśmy LED w żelu w profilu aluminiowym.
Wybór odpowiedniej taśmy LED ma duże znaczenie. Pamiętaj, że taśma LED w żelu umieszczona w profilu nagrzewa się, co skutkuje skróceniem czasu jej żywotności. Może się też zmieniać barwa świecenia taśmy ledowej.
Rada 8: Nie lutuj pod napięciem!
Lutowanie przewodów wychodzących z oświetlenia LED czy innych akcesoriów zawsze musi się odbywać przy wyłączonym zasilaniu lub układzie odłączonym od prądu.
Rada 9: Sprawdź przed montażem, czy oświetlenie działa prawidłowo.
Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i unikniesz demontażu oraz nerwów.
Rada 10: Stosuj produkty dobrej jakości, posiadające certyfikaty i zabezpieczenia.
Pamiętaj, że w produktach oświetleniowych i akcesoriach niezwykle ważna jest ich jakość, która gwarantuje m.in. dłuższą żywotność produktów. Powinna być podparta odpowiednimi certyfikatami (TÜV, CE, ROHS, EAC, UKCA) i obowiązującymi normami, gwarantującymi najwyższy standard oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Potrzebujesz inspiracji? Chcesz wprowadzić technologię LED do swojej przestrzeni życiowej? Profesjonalne produkty znajdziesz w naszym sklepie na https://designlight.pl/.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.